Vajinusmus Belirtileri

Paylaş

Cinsel Hayatta Sorun Yaratan Vajinusmus

Her ne kadar ülkemizde bilinmediğinden dolayı gerekli önem verilmese de gerçekten oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle erkekler tarafından pek anlaşılmadığından dolayı evliliklerin sonlanmasına bile sebep olabilecek kadar büyük bir ciddiyete sahiptir. Yazımızda okuyacağınız vajinusmus belirtileri arasından sizin de yaşadığınız sorunlar varsa lütfen en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz. Aksi halde yaşamınız gün geçtikçe içinden çıkılmaz sorunlara doğru gidebilir. Psikolojik olan bu rahatsızlığın tedavisi başlarda son derece kolay iken zaman ilerledikçe tedavisi zorlaşmaktadır.

Vajinusmus Kimlerde Görülür?

Vajinusmus isminden de anlaşılabileceği gibi sadece bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Cinsel fonksiyon bozukluğu olarak da isimlendirebileceğimiz bu hastalık sadece bayanları etkilemez. Erkekler de bayanlardaki bu problemi birlikte yaşamaktadır. Bu hastalık hakkında bilinmesi gereken en önemli kısım kesinlikle kadınların cinsel ilişki istememeleri değil, istedikleri halde ilişkiye girememe sorunudur. Vajinismus problemi yaşayan kadınların büyük bir çoğunluğunda cinsel isteksizlik yoktur.

Vajinusmus Neden Görülür?

Bu hastalığın sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bayanların daha öncesinde cinsellik adına yaşanmış acı tecrübelerin (cinsel taciz ya da tecavüz gibi) buna sebep olabileceği sadece bir nedenidir. Diğer sebebin ise biyolojik olabileceği düşünülmektedir. Vajinusmus hastalığı kadının ilişkiye girmek istememesi değil istediği halde ilişkiye girememesidir. Bazen sadece belli bir partner ile cinsellik yaşayamama şeklinde de görülebilir. Doktor tarafından gerekli incelemelerin, testlerin ve analizlerin yapılması üzerine nedenler ortaya çıkartılabilir ve tedavi sürecine gidilebilir.

Vajinusmus Olup Olmadığımı Nereden Anlarım?

Sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanmasına imkan vermeyen vajinusmusun belirtileri şu şekilde sayılabilir.

  • Bayanların cinsel ilişkiye hiç girememeleri,

  • Cinsel ilişki sırasında dayanılmaz ağrıların ve/veya acıların yaşanması,

  • İlişki sırasında vajinanın kasılması ile penisin girememesi, bir kısmının girebilmesi veya girdiği halde vajina içinde hareket edememesi,

  • Cinsel ilişki öncesinde bayanın bacaklarının kasılması ve kapalı kalması,

  • Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde partnerini cinsel ilişki öncesi iterek ilişkiye engel olmaya çalışması,

  • Vajina içerisine sadece penis değil hiçbir cismin girmesine müsaade edememek örneğin tampon veya fitilin girişine izin vermeme,

  • Vajina içerisine parmak sokamama ve sokturmama dolayısıyla jinekolojik muayene olamama

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir