Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal Akıntı Nedenleri

Kadınlar, ergenlik döneminden itibaren akıntı sorunu yaşarlar. Vajina dışa açılan bir organ olduğu için, mukoza dokusu ile kendini mikroplardan korurken, aynı zamanda yumurtlama işlemini de gerçekleştirdiğinden akıntılar genelde normaldir.

Vajinal akıntı nedenleri özellikle kadınların yumurtlama dönemlerine göre değişiklik göstermektedir. Sebebi bilinen akıntıların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde sağlık açısından sorun yaratacak olan bu durumlar, iltihap ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Vajinal akıntının bir çok sebepten dolayı olması mümkündür :

  • İdrar yolu enfeksiyonları,

  • Vajinada mantar enfeksiyonları,

  • Kokulu tuvalet kağıdı ürünleri,

  • Yumurtlama,

  • Çok sık cinsel ilişkiye girme,

  • Gerektiği kadar hijyen sağlayamama,

  • Kadın hastalıkları gibi sorunlar vajinal akıntıya neden olur.

Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntı tedavisi, oldukça kolaydır. Antibiyotik ya da vajinal ilaçlarla çok kısa sürede kontrol altına alınabilir.

Özellikle her ay meydana gelen akıntı, yumurtlama akıntısıdır. Bu normaldir ve zararı yoktur. Ancak kokulu ve kaşıntı akıntılar oldukça zararlıdır ve tedavi gerektirir. Fizyolojik akıntı ise, doğal olduğu için, sorun yaratmaz.

Kadınlarda çok sık görülen genital bölge enfeksiyonları, kısırlık gibi sorunlara bile yol açabilir. Bu nedenle akıntı kokulu ve sürekli ise, kaşıntılar söz konusuysa en kısa sürede doktorunuza başvurmanız uygun olacaktır.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Vajinal akıntıların doğal olanları, fizyolojik akıntı olarak adlandırılırlar. Ancak patolojik olanları anormal akıntılar olduğu için tedavi gerektirir.

Anormal olan vajinal akıntı çeşitleri arasında herhangi biri söz konusu ise, bakteriyel ya da iltihabik bir durum söz konusudur ve bu durumda yapılması gereken tedavi en kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Bir çok iltihabik durum, kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bu durumu ihmal etmemeniz önemlidir.

Vajinal Akıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal akıntı tedavi edilmezse, iltihap artar, koku ve kaşıntı da aynı oranda artış gösterir. Vajinal akıntı tedavi edilmediğinde kişinin günlük yaşamını etkileyecek derecede sorunlar yaşanır.

Banyo sonrası vajinanın da kurulanması, genel tuvalet temizliğine önem verilmeli ve ıslak mayo ile uzun süre kalınmamalıdır.