Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarım?

Artan sayıdaki uyuşturucu kullanımı birçok kişiyi, özellikle de ergenlik döneminde çocukları olan aileleri epey tedirgin etmektedir. Günümüzde artık çok daha kolay temin edilebilmesi, ucuzlaşması gibi etkenler giderek gençlerin uyuşturucu kullanımını artırmaktadır. Kullanım sıklığında ciddi artışın görülmesi, ailelerde uyuşturucu kullandığını nasıl anlarım sorusunu gündeme getirmektedir. Erken fark edilen sorunun çözümü ilerleyen aşamalara göre çok daha rahat olacaktır.

Uyuşturucu Kullanımı Belirtileri

Özellikle gençlik döneminde yaygın şekilde görülen uyuşturucu kullanma belirtileri şu şekildedir:

  • Her zamankinden fazla para harcama: Verdiğiniz harçlık yetmiyorsa ve devamlı bir şeyler bahane ederek para istiyorsa dikkatli olmak gerekir. Ne için harcadığını araştırmaya başlayabilirsiniz.

  • Yalan söyleme: Eve çoğu zaman geç geldiği için anne baba sorgulamasında yalan söyleme ihtimali yüksek olacaktır. Ona karşı yapılan her sorgulama yalan şeklinde geri dönebilir. Nerede zaman geçirdiğini cevaplarken bu tavırlarını gözleyebilirsiniz.

  • Kıyafetlerine çok dikkat etmeme: Uyuşturucu kullanan birçok kişi kıyafetlerine özen göstermez, dağınıktırlar.

  • Bakışlarda değişiklik: Uyuşturucu kullananlarda uykulu hal, baygın bir ifade sıkça görülür. Gözlerde kızarıklık ve şişlik, gözaltlarında morluk görülür.

  • Okul başarısının düşmesi: Uyuşturucu kullanma işaretleri içinde en yaygın olanlarındandır. Okuldan devamlı kaçma ve başarıda belirgin fark olması halinde araştırmaya başlayabilirsiniz.

  • Yeni yabancı arkadaşlar edinme ve bunları saklama: Sizin tanımadığınız yeni arkadaşlar edinirler ve bu kişilerden bahsetmekten çekinirler.

  • Aşırı kilo verme: Ani kilo verme, normal yemesine rağmen kilo alamama durumları uyuşturucu kullanma belirtileri içindedir.

  • İçe kapanıklık, duygusal dengesizlikler: Eskiye göre daha az iletişimde bulunma, ani sinirlenmeler, iniş çıkışlı ruh halinin normale göre daha fazla olması belirtilerdendir.

  • Sizin izniniz olmadan paranız alma: Önceden hırsızlık yapmadığı halde son dönemlerde sizin izniniz olmadan paranızı alıyorsa uyuşturucu kullanma olasılığı fazladır.

Aileler Nasıl Davranmalı?

Şayet çocuğunuzun uyuşturucu kullandığından şüpheleniyorsanız, ona karşı olan tavrınız ve yapacaklarınız ekstra önem kazanır. Onu suçlayıcı, aşağılayıcı tavırlar, özellikle bu dönemde tamamen ters tepecektir, bunun yerine kendinize de biraz özeleştiri yaparak önce sorunun kaynağını, neden kullanmaya başlamış olabileceğini düşünün. Daha sonra onun gittiği yerlerden haberdar olun, çok fazla para vermeyin ve konuşarak uyuşturucu tedavisi için ikna edin.