Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk, özellikle çalışan insanların en büyük problemleri arasındadır. İnsanlar, beraberinde yorgunluğu da getiren bu problemle başa çıkmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Peki, uykusuzluğa ne iyi gelir?

Beslenme Düzeni

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler, beslenme düzenlerine göz atmalıdır. Yatağa girmeden en az 3 saat öncesinden itibaren yemek yenmemesi gerekmektedir. Geç yenilen yemek, uykunun kaçmasına neden olabilmektedir.

Kafein

Uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun yanı sıra, uykusuzluğa neler sebep olur sorusu da düşünülmelidir. Kafein, uykuyu açma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, fazla miktarda kafein alınması, uykusuzluk problemini beraberinde getirir. Kafein içeren kahve gibi içeceklerin makûl miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Uyumadan birkaç saat öncesinden itibaren, hiç tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Egzersiz

Gün içerisinde egzersiz yapılması da, uykusuzluk problemine iyi gelen yöntemler arasındadır. Özellikle sabah saatlerinde ya da akşamüstü yapılan bir yürüyüş, gece uyumayı kolaylaştıracaktır. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilere, spor ve egzersiz yapılması sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Sakinleştirici Bitki Çayları

Uykusuzluğa iyi geldiği gerekçesiyle, bitki çayları, doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitki çaylarının uykusuzluk problemini hafiflettiği görülmektedir.

Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı, sakinleştirici, kasları rahatlatıcı ve ağrıyı hafifletici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de, uykusuzluk problemi yaşayanlara en çok önerilen çaylardan biridir. Ancak aşırı tüketilmesi sakıncalı olabilmektedir.

Kediotu Çayı

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasında yer alan kediotu çayının birçok faydası bulunmaktadır. Ağrı, regl sancısı, kaygı, sindirim sorunları ve kramplar sebebiyle de kullanılan kediotu çayı, uykusuzluk açısından oldukça faydalıdır. Merkezi sinir sistemini etkilemesi sebebiyle, her akşam tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Şerbetçi Çayı

Şerbetçi çayı, rahatlatıcı ve uyku getiren bir etkiye sahiptir. Gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk problemi için kullanılması uygundur. Huzursuzluğu hafifletme ve baş ağrısını azaltma gibi etkileri bulunmaktadır.

Papatya Çayı

Uykusuzluğa ne iyi gelir sorusuna en çok verilen cevap olan papatya çayı, ülkemizde sıklıkla tüketilmektedir. Hazmı kolaylaştırır ve kas spazmlarını hafifletir. Ağrı kesici ve antiseptik özelliğe sahip olan papatya çayı uykusuzluk problemi için tüketilebilir.