Tavukkarası Hastalığı Nedir? Tedavisi var mı?

Tavukkarası hastalığı olan gerçek adı retinitis pigmentosa olan göz sorunudur. Bu sorunda beyine doğru giden sinirlerin görevlerini zaman içerisinde tam olarak yapamamasından kaynaklanır. Genç yaşlarda çok fazla anlaşılmaz. İleriki yaşlarda kendisini daha çok belli eder. Zamanla birlikte körlüğe kadar etki edebilir.

Biyonik göz çalışmaları İngiliz bilim adamlarınca ilk sonucunu 2008 yılında vermiştir ve 18 yaşında bir kişiye uygulanmıştır. Olumlu olarak sonuç alınmış ve tam net olmasa dahi görme gerçekleşmiştir. Bu göz kusuru genetiktir.

Retinitis Pigmentosa (RP) sorunu gözdeki retinayı etkiler ve kalıtsaldır. Retina gözün arka kısmındaki ışıkları algılar ve beyine sinirler ile ulaştırır. Kamera gibi gözün lensine ışık verir verir. Odaklama yapar ve görmeyi gerçekleştirir. Görme olayını sağlayan fotoreseptör hücreleri bozulur ve görme kayıpları meydana gelir. Çubuk gibi olan hücrelerin retinanın dış kısmında yoğunlaşır ve yan görüşlerin algılanmasını sağlarlar. Bu hücreler aynı zamanda karanlıkta ya da daha az ışık olan yerlerde görmemizi sağlar. Koni biçiminde olan hücreler ise retinanın orta kısmında bulunur ve merkezi görüşü ve görünümdeki farklı olan renkleri algılamayı sağlar. Fotoreseptör hücreler ışıkları beyne iletirler ve görmeyi sağlarlar. Tavukkarası hastalığında bu hücrelerin bozulmasından dolayı kusurlar başlar ve az ışıklı mekânlarda görmeyi ilk onlar sağlar ve gece körlüğüne neden olurlar. Az ışıklı ve karanlık yerlerde görme olmaz. Genetiktir. Bedenimizde otuz bin tür gen vardır ve göz rengi ile boy gibi kısımlar kalıtsal ve her karakter için birer çift gen bulunur. Bu genler gelen verileri talimat olarak iletirler. Bu genlerin kopyaları anne ile babadan gelir ve genetik olan hastalıklar bazen genlerin içerdiği bu talimatların silinmesi yada bozulması ile birlikte görevlerini tam olarak yapamazlar. Bundan dolayı da yetersiz iletim yaparlar. Genetik olan hastalıklar aileden geçerek kalıtsal olabilir.

Retinadaki hücreler insan vücudundaki en özel görevli hücreler arasında yer alır ve görmede önemli rol oynayan birçok gen bulunur. Birinde meydana gelecek olan hasardan dolayı görme olayı gerçekleşmez. Tavukkarası ise aileden aileye geçişi farklı olabilir ve bu detaylı bir aile soy ağacı ile birlikte riskleri belirlenebilir.