Ses Kısıklığı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ses kısıklığı sorununu gidermek için önce sesimizi uzun müddet kullanmadan beklemek gerekir. Özellikle baharatlardan uzak durun ve bol su içiniz. Sigara içiyorsanız eğer uzak durun.
Ses kısıklığı durumu hırıltılı, çatallı yada gergin olmasından dolayı şiddetinin incelip kalınlaşması gibi görülebilir. Ses değişim sorunu ise gırtlakta bulunan larenks ses tellerindeki sorunlardan kaynaklanır.


Nefes alırken ses telleriniz açılır ve konuşurken ise ses telleri kapalı kalır. Akciğerlerden çıkan hava ile birlikte gelir ve sesin titreşmesini sağlar. Ses telleri ne kadar sıkı kapanırsa eğer yani ne kadar ince ise o kadar hızlı bir şekilde titrerler ve ses ince olur.
Ses kısıklığının nedenleri
Birçok nedeni olabilir. Kısa sürede düzelir ve ses kısıklığının en çok sebebi ise akut larenjittir. Soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar esnasında aşırı bağırmadan dolayı kaynaklanabilir. Uzun süreli olan aşırı zorlanmalardan dolayı kaynaklıdır. Zorlama ile ses tellerinde nodül denen ufak şişlikler oluşmasından dolayıdır. Fazla bağırmadan dolayı olan ses kısıklarında akut larenjitten dolayı kanama olabilir.


Yetişkinlerde ses kısılmasını sebeplerinden biri de yemek borusu ile mide birleşimindeki adale zayıflığına bağlı mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyelerine kadar gelmesinden dolayı ses tellerini tahriş etmesidir. Bu duruma da larengofarengeal reflü deniyor.
Özellikle de sabahları daha fazla olan ses kısıklığı sorunu gün içinde geçer ve boğazda takılma yada yabancı madde var gibi bir his ile sık sık boğaz temizleme alışkanlığı olan kişilerde gözlemlenir. Reflüden dolayı sesleri kısılanların mide sorunları pek bulunmaz.
Yine sigara içenlerde ses kısıklığı görülür. Ses kısıklık durumları 2 haftadan daha uzun sürmesi durumunda belli bir sebebi yoksa eğer kulak, burun ve boğaz doktoruna gözükmelisiniz.
Ses kısıklığı tedavisi için bol su için. Doktora başvurun. Sigara içmeyin ve bağırmayın. Ses tellerini zorlamamaya çalışın. Gerekirse konuşmayın. Baharatlı besinlerden de uzak durmalısınız.