Sebzeli Diyet Yemekleri

Dünyada giderek bir sektör haline gelen zayıflama konusu hakkında anlatılanlar, yazılanlar, söylenenler bitmiyor. Ama sonuçta işin esası harcanandan daha az kalori veren diyet yemekleri çeşitleridir. Yani daha çok hareket eder ve yüksek kalorili gıdalardan vazgeçerseniz kilo vermemeniz için (hastalık durumları dışında) pek neden kalmaz. Hayatınıza girecek zayıflama reçeteleri içinde sebzeli diyet yemekleri özel bir yer tutacaktır.

Sebze Yemekleri Her Zaman Sağlıklıdır

Ülkemizde her mevsim taze ve bol bulunan sebzeler sağlık kaynağıdırlar. Sadece kilo vermeye yönelik olarak diyet yemekleri pişirmede değil, her daim sağlıklı beslenmede de temel gıdalardır. Pişirirken daha az yağ kullanır, kızartma değil de haşlama veya ızgara yöntemlerini tercih ederseniz sonuç çok daha iyi olur. Sebzeli diyet yemekleri listelerinin lezzetli örnekleri şöyle sıralanabilir;

  • Yoğurt soslu bulgur köftesi,
  • Yoğurtlu pazı veya ıspanak yemeği,
  • Bulgur salatası,
  • Domatesli ve yeşil biberli nohut salatası,
  • Börülce gibi değişik sebzelerden yapılmış mevsim salataları,
  • Porsiyonu az tutulmuş kuru fasulye,
  • Günde üç taneyi geçmeyen kepekli kurabiyeler,
  • Yoğurt soslu haşlanmış veya ızgarada pişmiş tavuklar,
  • Balık ile karıştırılmış salatalar
  • Az miktarda haşlanmış yağsız makarnalar ile karıştırılan balıklar size hem az kalori hem de diyet yemekleri içinde bazen ihtiyaç duyduğunuz lezzeti verecektir.

Yaşasın Salata Diyebilirsiniz

Sağlıklı diyet reçeteleri içinde mutlaka yer alan salatalar çok çeşitli şekilde diyet yemekleri içinde hazırlanabilir. Yağsız ton balığı karıştırılarak yapılmış bir marul salatası, biraz zeytinyağı ile tatlandırılmış havuç salatası, lokanta menülerinde Grek salata olarak geçen ve aslında beyaz peynir konularak yapılan domates salatası, yoğurtlu kereviz salatası gibi değişik salata tarifleri diyet yemekleri konusunun vazgeçilmez çeşitleridir. Kendinize çok daha ayrıntılı bir salata hazırlamak isterseniz az miktar rokfor peynirli ve armutlu karışık salatayı da deneyin. Diyet yemekleri denilince akla tatsız tuzsuz porsiyonların gelmesine gerek yok. Moral vermek açısından greyfurtlu Akdeniz salatası tarifi diyet yemekleri içinde oldukça popülerdir. Uygun meyveleri salatalara karıştırmak her zaman lezzetli sonuçlar yaratır.

Greyfurtlu Akdeniz Salatası

Marulları veya kıvırcık salatayı güzelce yıkayın. Bir kırmızı soğan, üç greyfurt, bir kırmızı biber ihtiyaç duyacağınız diğer malzemeler olacak. Soğanı ve biberi halka halka doğrayın. Marulları güzelce yıkadıktan sonra elinizle bile parçalayabilirsiniz. Greyfurtlardan birinin suyunu salataya sıkın. Kalan iki tanesini ise dilimleyip ekleyin. Bir yemek kaşığı zeytinyağı diyet yemekleri içinde yer alan bu salata için yeterli olacaktır. Tuzu mümkünse hiç kullanmayın.