Popüler Diş Eti Hastalıkları

Periodontoloji tıbbi ismiyle de bilinen diş eti hastalıkları diş hastalıkları konusunda en fazla üzerinde durulan konulardan birisi haline gelmiştir. Diş eti çekilmesi gibi diş kaybına neden olan ciddi sorunların kaynağı ve çözümü konusunda hastaların bilinçlendirilmesi, hastalık oluşmadan bunun önlenmesi sağlanmalıdır.

Diş Etlerinde İltihaplanma

Sadece diş etini değil aynı zamanda kemik yapısına da zararı olduğundan diş eti iltihap durumu erken önlem alınması gereken bir sorundur. Aksi halde gecikmeyle beraber sağlam dişlerin de kaybı gibi sorunlar görülebilir. Diş eti iltihabına neden olan bir bakteri vardır ve una zamanında engel olunmazsa çoğalarak hastalığa neden olur. Hastalıkların erken tedavisi ileri dönemlerde yaşanması muhtemel sorunları önler.


Diş Eti Kanaması

Genellikle iltihaplanma ile beraber yaşanan sorundur. Diş fırçalarken ya da kendiliğinden diş etlerinde kanama varsa, hastalığa işaret eder.

Diğer Kanama Nedenleri

  • Yanlış uygulama yapılan bir dolgu tedavisi

  • Sert bir cisimle diş etinin yaralanması

  • Genetik etkenlere bağlı olarak aşırı hassas diş eti

Diş Eti Sarkması, Büyümesi

İltihaplanmaya eşlik edebilen bir durumdur. Sarkan diş eti kemiğin görünmesine neden olabilir. Sağlıklı hiçbir diş etinde sarkma görülmez. Ancak yaygın şekilde iltihaplanmanın akabinde yaşanan sorundur. Bunun yanında çocuklarda hormon aktivitelerinin maksimum seviyede olduğu dönemde ağız içinde yeterince iyi bakım olmazsa da diş eti sarkması görülebilir.

Diş Etlerinde Kırmızılık

Genel diş eti sağlığında sorun olduğunda, vücut bakteriyle savaştığında görülebilir. Sağlıklı diş eti rengi genellikle pembedir.

Diş Etinde Çekilme

Diş kökleri görülmeye başlar. Farklı nedenleri olan diş eti çekilmesi genel diş sağlığıyla yakından alakalıdır. Diş etlerinin rengi genelde pembedir ve diş eti köklerin üzerinde aynı hizada durur. Ancak bazen sızlama ve soğuk sıcak içeceklerde kendini belli eden biçimde çekilme yaşanabilir. Buna ağız bakımının kötü olması ve bazı ciddi hastalıklar da eklenirse sonuç olarak diş eti çekilmesi sorununa daha sık rastlamak mümkün olur.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Tüm diş eti hastalıklarında sorun daha da büyümeden uzmana başvurulması, hastalık şekline göre bir tedavi uygulanması gerekir. Aksi halde hastalığın seyri kötüye gidebilmekte, diş kaybıyla sonuçlanabilmektedir.