Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik bozukluk, sosyal fobi, böcek gibi özel nesnelerden korkma anlamına gelen özgül fobi, tehdit, tecavüz, büyük doğal afetler gibi travmatik olayların ardından yaşanan posttravmatik stres ya da akut stres bozukluğu, sürekli yaşanan kaygı, bunaltı gibi genelleşmiş anksiyete bozukluğu, takıntı, saplantı gibi obsesif – kompulsif bozukluklar, ayrılma anksiyete bozukluğu, tıbbi bir duruma ya da madde kullanımına bağlı anksiyete bozukluğu, anksiyeteli depresyon, paranoya, şizofreni ve yapay bozukluk gibi çeşitli ruhsal rahatsızlıklar panik atak hastalığını tetikleyebilir ya da başlamasına neden olabilir.

Panik Atak Belirtileri

Sosyal fobi gibi basit bir nedenden başlayarak paranoyaya kadar çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile başlayabilen panik atak, yaşayanların hayatını oldukça zorlaştıran ve hatta durduran bir hastalıktır. Kişiler çoğu zaman farklı bir nedenle hekime başvurduğunda tanı konulabilir.

Belirtileri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kalp Çarpıntısı: Çoğu kişi kalp krizi geçirdiği düşüncesi ile hekime başvurur. Kalpte çarpıntı, kalp atışlarını duyma, kalbin yerinden fırlayacakmışcasına çarpması, göğüste ağrılı basınç hissi, hatta kalp krizini taklit eden sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar panik atak belirtilerinden en başta gelenidir. Sıklıkla kalp krizi geçirdiği konusunda ısrar eden hasta, tetkikler sonucu panik atak geçirdiğini öğrenir.

 2. Terleme: Sıcak ya da soğuk boşalımlar, aralıklar ile üşüme ve ateş basması hissi, özellikle belirli bir yaşa gelmiş hanımlarda menapoz duygusu uyandırır.

 3. Titreme, sarsılma, itilme hissi

 4. Boğazda düğümlenme ve tıkanma hissi ile baş gösteren, astım krizine benzetilen boğulma ve nefes alamama durumu,

 5. Soluk kesilmesi,

 6. Göğüste daralma, sıkışma ya da ağrı hissetme,

 7. Bulantı, karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması, geğirti gibi gastrolojik sorun anımsatan belirtiler,

 8. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecek ya da bayılacak gibi olma durumu,

 9. Sanki her şey bir hayalmiş gibi bir tür sis perdesinin ardından görüş alma, cisimleri bulanık ya da buharlaşıyormuş gibi görme yani derelizasyon,

 10. Ruhunun bedenden ayrıldığı hissine kapılma, algılama güçlüğü, kendine yabancılaşma yani depersonalizasyon,

 11. O anda çıldırdığını ve çevresindekilere kontrolünü kaybedip zarar verebileceği korkusu,

 12. Yaşamının sona erdiği korkusu,

 13. El, kol ve bacaklarda uyuşma, yanma ve karıncalanmalar…..

1 thought on “Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

 1. Panik atak hakkında çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok işime yaradı gerçekten. Teşekkür ederim. 🙂

Comments are closed.