Obezite Belirtileri ve Obezite Zararları

Obezite Belirtileri ve Obezite Zararları

Çağımızda oldukça yaygın bir sorun haline gelen şişmanlık, ilerlediği zaman obezite sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Obezite belirtileri, oldukça fark edilebilir bir şekildedir. Vücutta biriken yağların artış göstermesi nedeniyle gelişen bu hastalık, bir çok kişinin hayatını ciddi derecede engellemektedir. Hareket kabiliyetini kısıtlamasının yanında, sağlık açısından şeker hastalığı ya da kalp sorunları gibi bir çok rahatsızlığın gündeme gelmesi mümkündür.

AŞIRI ŞİŞMANLIK YA DA OBEZİTE ÇAĞIMIZIN EN SİNSİ VE EN TEHLİKELİ KRONİK HASTALIĞI. (İHA/İSTANBUL-İHA)

Obezite konusunda bir çok kişinin merak ettiği belirtiler için aslında bir ölçüm yapılmıştır. Kadınlarda bel çevresinin 80 cm olması, erkeklerde ise 102 cm olması durumunda obeziteden bahsetmek mümkündür.

Obezitenin Zararları

Obezite, bir çok sakıncalı duruma da neden olabilmektedir. Özellikle sağlıklı bir şekilde hayatınızı idame ettirmek için sağlıklı bir hayat sürdürmeniz, ideal kilonuzda olmanız gerekir.

Obezitenin zararları özellikle görsel açıdan belli olsa da, sağlık açısından daha tehlikeli durumlar yaşanmasına neden olur. Bu durumlar ;

  • Şeker hastalığı,

  • Böbrek sorunları,

  • Kalp rahatsızlıkları,

  • Psikolojik sorunlar,

  • Hareket kabiliyetinin azalması,

  • Terlemek nedeniyle yaşanan mantar sorunları,

  • Karaciğer yağlanması,

  • Kısırlık gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Obezite doğumsal olabileceği gibi, sonradan da olabilir. Özellikle son yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda, obezitenin psikolojik etkilerinin oldukça fazla olduğu kanıtlandı. Yani strese giren ve depresyonda olan kişiler daha fazla yemek yemeye başlar.

Obezite Tedavisi

Obezite bir çok hastalığa neden olsa da, öncelikle fazla kiloların ortadan kalkması gerekmektedir. Bunun için de öncelikle ilaç tedavisi ve sağlıklı bir beslenme şekli söz konusudur.

Eğer bu tedavi sonrası istenilen sonuç alınmazsa, cerrahi müdahaleler gerekebilir. Cerrahi müdahaleler arasında en çok yer alan ameliyat şekli, mide kelepçesi adı verilen yöntemdir. Mide kelepçesinden kasıt, midenin küçültülerek daha az besin almasını sağlamaktır.

Ameliyat sonrası genelde başarılı sonuçlar alınır ve bu sonuçlar kapsamında, hasta ideal kilosuna geri dönebilir.

Obezitenin Çözümü Var Mı?

Obezitenin çözümü sağlıklı beslenmek ve hareketli bir hayattır. Sürekli oturmak ve yemek yemek herkesi şişmanlatır.

Bu nedenle düzenli beslenmek, sağlıklı bir şekilde spor ve sosyalleşme faaliyetlerini düzenlemek oldukça önemlidir.