Miyop, Hipermetrop ve Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Göz rahatsızlıkları farklı nedenlere bağlı olarak oluşan sorunlardır. En yaygın görülen göz hastalıkları Miyop, hipermetrop ve astigmat olarak sıralanabilir.

Miyop

Uzağı bulanık görme, net şekilde görememe halinde kendini belli eden hastalıktır. Özellikle 5-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Kendi içerisinde miyop sorunu çeşitlere ayrılır:

  • Basit miyop: toplumun yaklaşık 4’te birinde yaygın şekilde görülür ve düzelmeyle eski tam görüş alanı yeniden kazandırılır.

  • Ara tip miyop: biraz daha ileri seviye miyopta göz tedaviyle beraber tamama yakın yeniden görme yetisini kazanır. Genelde retinaya bağlı sorunlar şeklinde kendini gösterir.

  • Yüksek derece miyop: en riskli olan miyop çeşidinde ilerlemesi ve tedavi edilmemesi halinde göz tansiyonu oluşabiliyor.

Uzağı Görememe Nedenleri

Genellikle miyobun nedeni kalıtsaldır. Bu hastalığın olduğu kişiler bazen iyi göremediğinin farkında olmayabilir.

Miyop Tedavisi

Hastalığın derecesine göre miyop tedavisi için gözlük, lens lasik ve ameliyat teknikleri kullanılmaktadır. Lens kullanımı gözlüğe göre daha iyi görüş alanı sağlasa da enfeksiyon sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Hipermetrop

Yakını görememe hastalığı olarak bilinen hipermetrop yaygın şekilde kalıtsal bir hastalıktır. İlerleyen yaşa bağlı olarak uyum yeteneği azaldığından uzak ve yakını görme problemleri de azalıyor. Gözün zorlanmasına bağlı olarak sulanma gibi durumlar yaşanabilir. Genelde tek gözde değil iki gözde birden yakını görememe sorunu yaşanır.

Hipermetrop Tedavisi

Hipermetrop sorununun tedavisi genellikle gözlük oluyor ancak ilerlemesi halinde farklı yöntemler uygulanabiliyor. Lens, lazer yöntemi bunlardan bazıları… Göz tembelliği oluşmaması için özellikle çocuklarda yaşanan sorunların en kısa sürede çözülmesi gerekiyor. Lazer tedavi yöntemi son dönemlerde gelişen aletlerin de etkisiyle yüksek oranda düzelme sağlıyor.

Astigmat

Genellikle kalıtsal sebeplere bağlı olarak gelişen, korneadaki meridyenlerde kırılma sayısının aynı olmamasına bağlı olarak yaşanan görme sorunudur.

Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Bulanık görme, çift göre, baş ağrısına eşlik eden göz ağrısı, kirpik diplerinde iltihaplanma gibi sorunlarla astigmat belirtisi anlaşılabiliyor. Durumu ağır seviyede olan hastalar yakın çevredeki nesneleri çarpık, birbirine girmiş şekilde görebiliyor. İleri seviye astigmat tedavisi için kornea nakli gerekli olabiliyor.