Meme Kanseri Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Tüm bayanların düşük bir oranla da olsa yakalanma olasılığı olan meme kanserinin nedeni, kimlerin yakalanma oranına sahip olduğu ve erken teşhis için neler olması gerektiğinin bilinmesi gerekir.

Meme Kanseri Neden Olur?

Meme kanserinin nedenleri arasında biyolojik ilk neden meme dokusundaki hücrelerin dengesiz bir biçimde devamlı olarak çoğalmasıdır. Bu çoğalma sonucunda eğer tam anlamıyla memeye yayılmışsa meme alınmalıdır yoksa hayati riskler doğuran sonuçlara neden olur.

Diğer çok sayıda hastalığı tetikleyen stres meme kanserini de tetiklemektedir. Bu nedenden ötürü kişiler stresten olabildiğince uzak durmalıdır.

Meme Kanseri Kimler Olur?

Meme kanserinin yaşı konusunda bir netlik olmadığı gibi 25 yaş üzeri bayanlarda görülme olasılığı olan bir hastalıktır. Gerek yaşlı bayanlarda gerek ise genç bayanlarda dikkat edilmesi gereken bir konu olan meme kanseri her zaman erken teşhis için belli aralıklarda mutlaka muayene olun.

Meme Kanserinin Evde Tek Başına Erken Kontrolü

Meme kanseri olup olmadığınızı gerek evde tek başınıza ya da doktor muayenesi ardından kolaylıkla anlayabilirsiz. Öncelikle kendinizi muayene edip olup olmadığınızı anlamaya karar verdiniz. Yapacağınız ilk işlemler:

  • Bir boy aynası bulun ve karşısına geçin. Ayakta durur pozisyonunda iken kollarınız serbest vaziyette tutun ve her iki memenizdeki oranı tespit edin. Herhangi bir şişkinlik, kızarıklık, buruşma hali gibi farklılıkları detaylı olarak inceleyin.

  • Ayakta ellerinizi mekik çekek pozisyonunda tutarak tekrar inceleyin. Bu durumda iken bir farklılık ya da anormal bir durum var mı, bakın.

  • İki elinizde belinizdeyken omuz kısmınızı öne çekerek eğilin ve böyleyken durumda bir değişiklik var mı, anlamaya çalışın.

  • Memelerinizi avuç içine alarak bir sıvı birikintisi şeklinde akıntı olup olmadığına bakın.

  • Kollarınızdan önce birini sonra diğerini yukarı doğru kaldırarak hafif hafif parmak uçlarınız ile bir sertlik olup olmadığını yoklayın.

  • Son olarak ise bir sert kitle ya da sertlik tespit ettiğinizde, iki memenizin birbirine eşit olmaması durumunda ve memelerinizde meydana gelen şişkinlik, kızarıklık veya farklılık endişesinde muhakkak doktor muayenesinden geçin.