Lensin Yanlış Takıldığını Nasıl Anlarım?

Genellikle çok sayıda insan lensi doğru mu yoksa yanlış mı taktığı hakkında pek bilgisi olmadan kullanır. Ancak bunun hem pratik hem de çok kolay yöntemi vardır. İlk olarak lensi yanlış taktığınızda gözlerinizi acıtmaya ve sulandırmaya başlayacaktır. Eğer bu şekilde taktığınızda gözünüzde acıma ve batma hissi oluştuysa ters çevirip diğer tarafını takın.

Lens Neden Takılır?

Lens özellikle astigmat, hipermetrop ya da miyop vb. gibi göz rahatsızlıkları olan kişilerin gözlük yerine tercih edilmektedir. Uzun süreli gözlük kullananlar için bir alternatif olan lensler kolay ve rahat bir kullanım sağlamaktadır.

Kimler Lens Takar?

Görme konusunda sıkıntı yaşanların sıklıkla başvurduğu lensi doktor kontrol ve tavsiyesi üzerine hemen hemen herkes kullanılır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus doktorun tavsiye ve gözetimi dâhilinde olmasıdır. Ayrıca göz kadar kıymetli bir organa herhangi sıradan bir lens takarak zarar vermekten de mümkün olduğunca uzak durun.

Lens Kullanmanın Zararları Var Mıdır?

Kullanımı günden güne artan lenslerin asıl amaçları gözde oluşan sorunları gidererek düzgün ve net görmeyi sağlamaktadır. Korneaya takılan lenslerin sorunlu görmeleri düzelterek üretilmesi amaçlandığından bu bakımdan bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak her zaman her türlü olayda olduğu gibi dikkatsiz ve rast gele kullanılan lensler hem göze hem de sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedene lens kullanmaya dikkat edilerek bunu bir doktor kontrolünde kullanın. Son olarak da gençlerin kendi aralarında sıklıkla tercih ettiği lensler de dâhil olmak üzere hepsi doktor muayenesinin ardından kullanılmaya başlanması kişiye fayda sağlayacaktır. Her bireyin göz yapısına uygun olarak verilen lensler kesinlik tek bir bireye aittir. Bu yüzden lenslerinizi paylaşmayınız.

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kullanılan lensler zamanla kuruluğa neden olduğundan damlalar mutlaka doktor tavsiyesi ışığında kullanılmalıdır. Bilhassa kullanım ömrü biten lensleri çöpe atın tekrar o lensleri kullanmayın. Lenslerinizi yüksek sıcaklığa sahip yerlerde bırakmayınız. Lenslerinizi gözünüzden çıkardıktan sonra kutusuna koyarak sulandırın. Son olarak ise lenslerinizi banyo yapmadan önce çıkartın ki şampuan ya da herhangi bir kimyasaldan uzak tutmuş olun.