KOAH Belirtileri ve Hastalığı Nedir?

KOAH Belirtileri ve Hastalığı Nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltması olan KOAH oldukça ciddi bir hastalıktır. KOAH belirtileri çok ciddiye alınmadığı için hastanın fark etmesi çok kolay değildir.

Genel olarak belirtiler herkeste aynı bir seyir izlese de, sıkça yaşanan durumlar ;

  • Öksürük,

  • Hırlama, balgam çıkarma,

  • Sık sık grip ve nezle olma,

  • Bacaklarda ve kollarda ödem,

  • Kilo verme,

  • Sabahları yaşanan baş ağrısı,

  • Dudakların ve tırnakların mor renge dönmesidir.

KOAH akciğerlerde tahribata neden olmaktadır. Bu yüzden zamanında tedavi edilmesi önemlidir. Kış aylarında artan belirtiler, yılda birkaç kez atak şeklinde olabilir.

KOAH belirtileri arasında öksürmek vardır ama öksürürken kan gelmesi gibi durumlar yaşanmaz. Böyle bir durum akciğer kanseri belirtisi olabilir.

KOAH Nasıl Teşhis Edilir?

KOAH teşhisi sigara içenlerin en çok yaşadığı sorunlarla aynıdır. Yani göğüs hırıltıları, öksürük gibi sorunlar ciddiye alınmadığı zaman, bu hastalığın teşhisi konusunda da önemlidir.

Hastalığın teşhisi söz konusu olduğunda, bir çok kişi geciktiği için ölümlere neden olmaktadır. Sigara içen her beş kişiden dördünde, KOAH görülmektedir. KOAH söz konusu olduğunda, akciğerler tahrip olur ve kandaki oksijen azalır.

Sonraki aşamada ise, diğer organlar da zarar görmeye başlar ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkar.

KOAH Hastalığı Riskini Arttıran Faktörler

KOAH gibi bir durum söz konusu olduğunda riski arttıran faktörler arasında özellikle sigara ve zararlı dumanlar söz konusudur.

Hava kirliliği ve sigara dumanı gibi zararlı gazlar bu hastalığa neden olur. Genetik faktörlerin yüzde 1 gibi bir kısmının etkilediği KOAH, spirometri testi ile teşhislendirilir. Nefes alma kapasitesinin ölçüldüğü bu sistemde, nefes alıp verme hızı ölçülür.

KOAH Tedavisi Nasıldır?

KOAH tedavisi astım hastaları için kullanılan ilaçların da kullanılabildiği oksijen tedavisi gibi tedavilerle iyileştirilen bir hastalıktır.

Sigarayı bırakmak ve temiz havanın bol olduğu yerlerde zaman geçirmek iyi bir seçim olacaktır. Çünkü akciğerlerde yapılan tahribat oldukça zarar vericidir ve dönüşü yoktur. Bu nedenle hastalığın gelişimini yavaşlatıcı tedavi seçenekleri tercih edilerek seyrin yavaşlatılması sağlanır ve belirtiler azaltılmaya çalışılır.