Ketojenik Diyet Listesi

Kilo almaya en çok neden olan etkenlerden biri olan karbonhidratı azaltma üzerine kurulu ketojenik diyeti sağlıklı yağlar ile gerekli ihtiyacı karşılar.

Ketojenik Diyet Tipi Seçilmeli

Ketojenik diyet listesi    oluşturmadan önce bir diyetisyene başvuru yapılması son derece önemlidir. sağlığınızı tehdit etmemesi için bu önemli bir detaydır. Ketojenik diyet listesi  tipi seçerken de  epilepsi hastalığı olması ya da olmaması gibi durumlara göre  seçim yapılabillr. Kilo verme amaçlı olarak bu diyete başlanacaksa da protein miktarı artırılarak işlem yapılmalı, diyet listesi  hazırlanmalıdır.

Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet listesi  hazırlarken  ortalama 1200 kalorilik bir ürün listesi vardır. Bu listede temel olarak  39 g karbonhidrat, 63 g protein, 95 g yağ ölçümü ile  hazırlanır. Ketojenik diyet listesi   şu şekildedir:

  • Kahvaltı

Şekersiz çay,2 yumurta, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve 1 tatlı kaşığı tereyağ ile omlet, 5 adet zeytin

Ara öğün: Ceviz içi 4 adet

  • Öğle vakti

4 tane ızgara tavuk, tuzsuz, 1,5 su bardağı ayran, kepek ekmeği yarım dilim

Ara öğün: 6 tane fındık içi ve 2 avuç kadar tuzsuz ay çekirdeği

  • Akşam

Yarım tabak mercimek çorbası, 4 kaşık etli taze fasulye yemeği, 4 kaşık yoğurt

  • Gece ara öğün ; tuzsuz ay çekirdeği 1 avuç, 3 adet badem

 Ketojenik Diyet Listesi Ne Kadar Süre Yapılır

Ketojenik diyet listesi  ne kadar süre yapılacağı konusuna gelince istenen kiloya ulaşana kadar sürdürülebilir. Ancak birkaç ayda bir ara verilmesi iyi olacaktır. Bunun da nedeni diyet listesi  her zaman aynı şekilde yapılırsa bir süre sonra kilo kaybı yavaşlayabilir ya da metabolizmanızda olumsuz etkiler olabilir. Vücudu arada bir farklı diyet listesi  ile şaşırtmak lazımdır. Ayrıca diyet listesini hangi diyetisyen ile hazırladıysanız buna göre de bir rutin belirlenebilir.  Kaldı ki en sağlıklı çözüm de bu olacaktır. Bu verilen diyet listesi herkes için geçerli gibi düşünülmemelidir. Herkesin metabolizma özellikleri farklı olduğu için ortalama bir liste ile fikir edinilmesi sağlanmıştır.

Enerji Harcama Miktarı Ve Diyet Listesi

Diyet listesi   hazırlanırken en önemli konulardan biri enerji harcama konusudur. Yani diyet listenizin günlük harcanan enerji miktarına ve de spor yapma, sporun ağırlığı gibi konulara göre bellirlenmesi gerekir. Aksi halde kas kaybı da başlayabilir ve sağlıksız bir kilo kaybı görülecektir. Kas kaybederek kilo vermek sizi hastalıklı bir vücutta gösterir.