Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

40 yaşından sonra kalsiyum eksikliğinden dolayı baş gösteren kemik erimesi, özellikle yaşam süresinin uzamasıyla daha fazla karşılaşılan bir durum haline geldi.

Osteoporoz belirtileri arasında en fazla görülenlerini sıralayacağımız yazımızda, yaş ilerledikçe büyük bir sorun haline gelen kemik erimesini önlemek için neler yapmanız gerektiği konusunda da bilgi sahibi olacaksınız. Kemik erimesi, bir çok kişinin sonradan fark ettiği bir durum olduğu için, ilk başlarda fark edilmeyebilir. Kemik erimesi yani osteoporoz söz konusu olduğunda, düşme ve çarpma gibi durumlarda kemikler daha kolay kırılır.

Bu nedenle dayanıklılık azalır. Aynı zamanda vücutta da bir çok sorun meydana gelir ve bu durum önlem alınmazsa ileri boyutlara ulaşır.

Kemik Erimesi Nasıl Anlaşılır?

Bir çok kişi için kemik erimesi belirtileri farklı seyir gösterse de, ileri aşamalarda tipik bir durum söz konusu olabilir.

Kemik erimesi olduğunda ;

  • Bel ağrısı,

  • Sırt ağrısı,

  • Boy kısalması,

  • Öne eğik vücut şekli,

  • Kamburluk,

  • Kemik ağrıları,

  • Hareket azalması gibi durumlar söz konusudur.

Kemik Erimesi Teşhisi Nasıl Konur?

Kemik erimesi için test yaptırmak isteyen kişiler, doktor tarafından yönlendirilerek kemik ölçümü için tahlile gönderilirler.

Kemik ölçümü testi için gerekli olan tetkikler tamamlandıktan sonra, doktor düzenli bir diyetin söz konusu olduğu beslenme programı önermektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması için düzenli olarak her gün 1 barda süt, bir kase yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi ve bunun çocukluk döneminden itibaren alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

Kemik erimesi için önlem almak ve ilaç tedavisine başlamak hekimin vereceği bir karardır ve bu karar doğrultusunda hastaya kalsiyum takviyesi yapılır.

Kemik Erimesi Risk Faktörleri

Kemik erimesi riski bir kalsiyum alımının eksikliğinden kaynaklanmaktadır. En büyük risk altında olan kişiler, tiroid ve şeker hastalığı olan kişilerdir.

Bu nedenle risk grubu bu hastalığı yaşayan kişilerdir. 40 yaşından sonra riskin daha fazla arttığı bu durumda, günlük D vitamini ihtiyacının da karşılanması önemlidir. Kemik erimesi nedeniyle yaşanabilecek olan olası sorunların önüne geçmek için, mutlaka zamanında önlem alıp, çocukluk döneminde kalsiyum alımını arttırmalısınız.