Karaciğer Kanserinin Belirtileri

Karaciğer Kanserinin Belirtileri

Vücudun glikojen deposu olarak bilinen karaciğerin görevleri arasında, kandaki toksin ve atıkları kandan temizleyerek uzaklaştırmak yer almaktadır.

Bir nevi kanı temizleme görevi gören karaciğer, vücudun bağışıklık mekanizmasının önemli bir parçasıdır. En bilinen karaciğer hastalıkları arasında, hepatit B, siroz, karaciğer yağlanması, karaciğer iltihaplanması ve karaciğer kanseri yer almaktadır.

Karaciğer Kanserinin Sebepleri

Karaciğer kanserinin sebepleri tam olarak bilinememekle birlikte, karaciğerde kanserleşmeye yol açan risk faktörlerinden uzak durmak gerekmektedir.

Özellikle siroz hastalığının önemli bir sebebi olan alkol, karaciğerin sağlığını kaybetmesi ve karaciğerde tümör oluşumu bakımından risk faktörüdür.

Bunun yanı sıra, bir virüs hastalığı olan hepatit B de sonradan karaciğer kanserine sebep olabilir. Bu sebeple özellikle hastane ortamlarında hijyen konusunda dikkatli davranılmalıdır.

Karaciğer kanserinin iki farklı tipi bulunmaktadır. Birinci tip karaciğer kanserinde, kontrolsüz hücre bölünmesi doğrudan karaciğerde meydana gelirken, ikici tip karaciğer kanserinde, kanser diğer organlardan karaciğere yayılma yolu ile ulaşmaktadır.

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  1. Karaciğer kanserinin en önemli belirtileri arasında, hızı kilo kaybı yer almaktadır. Günlük öğünleriniz düzenli ve yeterli olmasına rağmen vücut ağırlığı eksiliyorsa kanser riski taşıma olasılığı yüksektir.

  2. Bunun yanı sıra karın şişliği de karaciğer hastalığının belirtisidir. Karında şişlik karaciğerdeki kontrolsüz hücre bölünmesinden kaynaklanabildiği gibi karaciğerdeki fonksiyon bozukluğundan dolayı söz konusu bölgede ödem oluşmuş olabilir. Bu belirti siroz ile karıştırılabilir.

  3. Çok hafif bir öğün tüketilmesine rağmen aşırı doluluk ve şişlik hissi de belirtiler arasında yer alabilmektedir. Bunun sebebi karaciğerin hali hazırda en büyük organlardan biri olması ve tümörün baskı yapması olmaktadır.

  4. Sarılık olarak bilinen durum karaciğer kanserinin belirtisi olabilir. Sarılık, safra tuzlarının kanda birikmesinden kaynaklanır. Bu durumun sebebi, karaciğer iltihaplanması, anemi ya da safra kanalının tıkanması gibi durumlar sebebiyle de meydana gelebilir.

  5. Kişide yüksek ateş, terleme, kusma gibi belirtiler de iştahsızlığa eşlik edebilir. Bu tür belirtiler hafife alınmadan doktora başvurulması gerekmektedir.

Karaciğer kanserinden korunma yolları arasında alkol kullanımından uzak durmak, normal kilonuzu korumak ve sigaradan uzak durmak bulunmaktadır.