Karaciğer Hastalığına Ne İyi Gelir?

Paylaş

Karaciğer, insan vücudu için hayati önem taşıyan organlardır. Kısa süreli yokluğunda, diyaliz makinesi ile hayatta kalınabilir. Fakat, uzun süreli yokluğunda maalesef yaşan sona ermektedir. Karaciğer hastalığına ne iyi gelir? Karaciğer yapı itibari ile tek bir göreve sahip değildir. Bu yüzden de bu organda da çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Organda gerçekleşen hastalıklar, çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Fakat, genel olarak tüm organlar içinde geçerli olmak üzere, karaciğerin daha sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler

  • Kivi, çilek, yaban mersini, kızılcık, siyah üzüm gibi antioksidan özelliğe sahip meyveler,

  • Sarımsak, soğan, lahana gibi sülfürü yüksek sebzeler,

  • Enginar, ekinezya, zencefil, kekik gibi keskin besinler,

  • Tam tahıllı ürünler de karaciğeri güçlendirirler.

Uzun süreli sigara ve alkol kullanımı, fastfood ağılıklı beslenme yaşam tarzı karaciğeri yorarak, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasında etken rol oynamaktadır. Düzensiz uyku alışkanlıkları, stres, egzersiz yapmamak da karaciğere iyi gelmemektedir.

Karaciğer Hastalıkları Tedavisinde Beslenme

Bilindiği gibi karaciğer hastalıkları çeşitli olabilmektedir. siroz, karaciğer yağlanması, kan pıhtılaşması sorunu gibi pek çok hastalık sayılabilir. Daha öncede bahsedildiği gibi karaciğerin çeşitli görevleri vardır. Bu yüzden organın sağlıklı çalılabilmesi için, mevcut yüküne ekstrem bir iş yüklenmemelidir. Aşırı kilo, beslenme tarzı, stres, madde bağımlılığı gibi sorunlar organın yorulmasına ve hastalanmasına neden olur.

Karaciğere iyi gelen şeyler, bahsettiğimiz gibi karaciğeri dinlendirmek için onu yoracak, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Fakat, sadece beslenme tarzı hastalıkların tedavisinde yeterli olmaz. Günlük düzenli olarak yapılan yürüyüşler, stresten uzak kalınamıyorsa nabzın düşürülmesi için nefes egzersizleri, gece uyuyup, sabah erken saatlerde kalkmak karaciğerinize iyi gelecektir. Hatta sadece karaciğerinize değil, diğer organlarınız için de oldukça yararlıdır.

Egzersiz Hayat Kurtarır

Karaciğer hastalıklarına ne iyi gelir sorusu ile karşılamadan önce, dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirerek, düzenli olarak yapılan egzersizlerle, bu hastalıklara yakalanmadan uzak durabilirsiniz. Ne kadar sağlıklı ve zinde bir bünyeye sahipseniz, hastalıklardan o kadar uzak durursunuz.

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir