Kansızlık Belirtileri

Kansızlık durumu genelde demir eksikliği ile beraber anılır. Çünkü kansızlığın en önemli edeni demir eksikliğidir. Dolayısıyla demir eksikliği belirtileri de önem taşır. Genelde birbirine bağlı şekilde değerlendirmeler yapılabilir. Yaygın şekilde demir eksikliği belirtisi kendini çok net şekilde belli etmez. Ancak bu başlangıç aşaması için geçerlidir. Şayet hastalık ilerlemişse, solgunluk, zor nefes alma, yorgun, halsiz hissetme, kaygı seviyesinde artma durumları yaşanabilir. Ayrıca hastalar toprak ya da buz gibi yiyecek olmayan değişik şeyleri yemek isteyecektir. Buna ek olarak;

  • Dudak kenarında çatlama

  • Zor yutma, ağrı hissi

  • Dil üzerinde kızarma, kabarcıklar

  • Kulak çınlaması

  • Baş dönmesi gibi belirtiler olacaktır. Bu sorun ve belirtilerin seyredişi bebeklerde ve çocuklarda değişik biçimde gerçekleşir.


Bebeklerde Kansızlık ve Demir Eksikliği

Şayet bebeklerde kansızlık görülürse bunun en yaygın belirtisi huzursuzluk, iştahsızlık, yavaş hareket etme, uyku düzensizlikleri şeklindedir. Ayak taban kısımları ve avuç içleri genellikle normale göre daha açık renkli ve soğuktur. Sağlık merkezine en kısa sürede mutlaka gidilmelidir.

Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği

Çocuğunuz 4-13 yaş aralığındaysa ve yemek yememe, çarpıntı, spor yapamama, kolay yorulma, nefes darlığı sorunları yaşıyorsa kansızlık ve demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilir. Bu durum fark edildiğinde bir süredir unun devam ettiği varsayılarak hemen en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Kansızlık sorunu ile beraber psikolojik anlamda da çocuğunuzda değişiklikler görülebilir. Öğrenme yeteneklerinde gerileme, hafıza zorluğu, dikkat toplamada sıkıntı yaşama ve aşırı kaygılı hal oluşabilir.

Neden Kansızlık ve Demir Eksikliği Yaşanır

Demir mineralinin yeterince alınamaması, alınan mineralin de farklı nedenlerden dolayı iyi şekilde dokulara ulaşamaması sonucu demir eksikliği yaşanabilir. Bebeklerde besinlerde yetersiz gıda alımı, annede de anemi olması, demirin bağırsaklarda emilmesini önleyen tahıl gibi gıdaların çok alınması genelde demir eksikliği nedenleri olarak kabul edilir. Ek olarak süt çocukluğu döneminde bağırsaklarda gizli kanama olması da buna neden olabilir. Şayet siz ya da çocuğunuz devamlı ağrı kesici gibi ilaçları kullanıyorsanız, et yemeden besleniyorsanız, parazit veya ülser gibi hastalığınız varsa da kansızlık yaşanabilmektedir.