Kalp Krizinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Bilinmesi gereken ilk husus kesinlikle kalp krizine neden olan faktörlerdir. Çünkü gerek yaşlılarda gençlerde hayati riskle sonuçlanan kalp krizinin sebepleri şunlardır: stresli bir hayat, düzensiz beslenme, aşırı sigara kullanımı, alkol ve uyuşturucu niteliği taşıyan maddelerin kullanılması kalp krizini tetikleyen ve artmasına neden olan unsurlar arasında sıralanmaktadır. Bunun dışında son olarak vücudun egzersiz yapılmaması hatta yapıldığında da birden yüklenilmesi kalp krizine neden olmaktadır.

Kalp Krizinin Ana Nedeni Nedir?

Kalp krizinin biyolojik ana nedeni kalbi besleyici damarlarından olan koroner arterlerde meydana gelen tıkanıklığın kalp kasının oksijensiz kalmasıyla ortaya çıkan durumdur. Aniden olan ve ölümle sonuçlanabilen kalp krizi bir hastalık çeşididir.

Kalp Krizi Kimlerde Görülür?

Kalp krizi hemen genç yaşlı demeden herkes görülebilmektedir. Ancak özellikle stresli bir yaşantı olan ve günlük beslenmelerine dikkat etmeyen kimselerde diğer kişilere oranla daha fazla rastlanır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Çok sayıda belirtisi bulunan kalp krizinin ilk ve en önemli dikkat çeken belirtisi göğüste tam neresi belli olmayan ve birden giren sıkışma hissidir. Bu olay sonrasında hareket ettikçe çoğalarak kişiye katlanılmaz bir ağrı vermektedir. Bunun dışında sol koldan başlayıp omuza doğru yayılan ağrılar da kalp krizinin bir belirtisidir. Diğer başka belirtiler ise mide bulantısı ya da kusma, göğüs çevresinde oluşan ağrıdan sonra istemsiz bir terleme, nefes darlığı, öksürük, baş dönmesi veya bayılma, çarpıntı, aşırı halsizlik vb. durumlar görülebilir. Bunlar kap krizinin nedenleri arasında bu durumlar ışığında hemen bir doktor müdahalesi gerekebileceğinden doktora gitmeye fayda vardır.

Kalp Krizi Sırasında Tek Olduğunuzda Ne Yapılması Gerekir?

Eğer kalp krizi sırasında tek başınıza iseniz muhakkak yardım için telefon açın. Ayrıca bayılma ya da kapıya erişeme gibi durumlar göz önünde alınarak yardımın ardından kapıyı hafifçe aralayın. Kalp krizi şüphesinden endişe ettiğiniz andan itibaren kesinlikle bir şey yiyip içmeyin. Pencereyi açarak hava almanızı sağlayın. Son olarak yardım gelesiye kadar ayakta değil muhakkak yatar pozisyonda ya da oturur biçimde bekleyin.