İshale Ne İyi Gelir?

Dışkının normalden daha sıvı olması ishal olarak adlandırılır. İshal çoğu kez karın ağrısı, karında şişkinlik ve halsizlikle birlikte seyreder. İshal büyükler için çok uzun sürdüğünde tehlikeli hale gelebilir. Küçük çocuklarda ishal çok daha tehlikelidir. 5 yaşın atındaki çocuklarda çok uzun sürdüğünde ölüme dahi sebep olabilir.

Büyüklerde ishale en çok iyi gelen kür bir şeker kaşığı Türk kahvesi içerisine sıkılan yarım limonun aç karnına su ile yutulmasıdır. İshali en hızlı kesen kür olarak bilinen bu karışım ishal sürdüğü sürece günde 3 kez olmak üzere yapılabilir.

İshal Neden Olur?

İshal olma nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar için enfeksiyon kaynaklı olurken bazı insanlar için soğuk algınlığı sebep olabilir. Hastalıkların bazısı için de ishal olduğu gibi, vücuttaki hastalık geçer geçmez ishal de geçmektedir. İshale sebep olan hastalıktan kurtulmadan ishalden kurtulmaya çalışılmamalıdır.

Bazı meyvelerin ve sebzelerin de ishale sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebzeleri incir, kaysı, erik, karpuz, kavun olarak sayabiliriz. Hatta kuru kaysı dışkısı katı olan yani kabız olarak adlandırılan durumlarda kullanılarak dışkının sıvılaşması beklenir.

İshali Kesmek İçin İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Yazımızın üst kısmında verdiğimiz kahve ve limon kürü ishal olan kişiler tarafından ilk olarak denenmelidir. Eğer bu kür iyi gelmediyse daha sonra farklı kürler denenebilir.

İkinci kür, karanfil kürüdür karanfil bağırsaklar için çok faydalı bir bitkidir. Bağırsak florasını dengeleyerek bağırsak hareketlerinin düzelmesine sebep olur. 10 tane kuru karanfil bir bardak su ile akşam yatmadan önce içilir.

İshal bu kürlerden sonra devam ediyorsa, patates haşlanılarak yemek yerine yenilir. Patates yanına pirinç de haşlanarak lapa şekline sokulur ve yenilir.

Tüm denemelerden sonra eğer ishaliniz hala geçmiyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Bir doktora gitmek için ishal süresi üç gün kadardır. Evde yaptığınız kürlerden fayda bulamadığınızda üç günden sonra mutlaka doktora başvurunuz.

İshalle birlikte seyreden karın ağrısı için sıcak su baskısı denenebilir. Veya bir kalorifer peteğine dayanılarak karın ağrınızın geçmesini bekleyebilirsiniz.