İnsomnia Nasıl Anlaşılır?

Paylaş

Uykusuzluk(insomnia) uyku bozuklukları içinde yer alan en yaygın uyku bozukluğudur. Uykusuzluk kötü bir uyku hali ya da uyuma güçlüğünün yaşanmasıdır.

Uykusuzluk hastalıktan çok birçok rahatsızlığın belirticisidir. Birçok tıbbi rahatsızlıkta uyku düzeninin bozulması rahatsızlıkla başa çıkmayı daha zor hale getirmektedir.

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğun nedenleri altta yatan fizyolojik hastalıklar olabilir. Bunların arasında kalp hastalığı, anjina, çarpıntı, mide rahatsızlıkları, kabızlık, kronik akciğer hastalıkları, osteoporoz, derideki kaşıntılar, sık idrara çıkma ve mesane sorunları, çevresel değişiklikler, depresyon, anksiyete bozukluğu, kronik ağrı sendromu, uyku apnesi sayılabilir.

Bunların yanında fiziksel zorlanma, duygusal yoksunluk, sık uyanma, gece açlığı, karanlıktan korkma, çevresel aydınlatma, gürültülü ortamlarda uykusuzluğu arttırıcı nedenler olabilir.

İnsomnianın en sık sebebi stres, aksiyete ve depresyondur. Diğer sebepler ise gündüz vakit uykusu, alkol, cafein, sigara 60 yaş üzerinde olmak, alınan ilaçların yan etkileri, yatmaya yakın egzersiz yapmak, horlama, astım, prostat hastalığı, midede yanma, sırt ve eklem ağrıları ya da huzursuz bacak sendromu gibi sorunlardır.

insomnia-nasil-anlasilir

İnsomnia her yaş grubunda ve her iki cinsiyette de görünmesine karşın özellikle menopozdan sonra kadınlarda ve yaşlılarda daha sıklıkla görünmektedir.

İnsomnianın Belirtileri Nelerdir?

  • Uykuya dalamama ya da uykuda kalamama hali
  • Gece içinde tekrarlayan uyanmalar
  • Sabah çok erken uyanma
  • Gün boyu uykusuzluk ve yorgunluk hali
  • Depresyon ve ansksiyete
  • Huzurszuluk
  • Konsanstrasyon güçlüğü

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

  1. Deniz dedi ki:

    Sanırım insomnia sorunu yaşayan tek ben değilmdir çok kötü birsey 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir