Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Basur yada mayasıl olarak da bilinen hemoroid, toplum içerisinde yaygın hastalıklardandır. Yaygın olduğu kadar özellikle basur ifadesi kullanılarak yapılan kinayeli şakaların hastalar üzerindeki olumsuz psikolojik etkisi de yadsınamaz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta bazı hastalar üzerinde bu durum o kadar etkilidir ki, toplum içerisinde bu alaycı yaklaşımlara maruz kalmamak adına hastalığın belirtilerini yaşadığı halde doktora gitmemekte ve rahatsızlıklarını açıklamak istememektedirler.

Sebep olduğu sancıların, acıların, kanamaların verdiği sıkıntı kadar, diğer taraftan hastanın sıkıntılı sosyal bir sürecin içine düşmesine sebep olan hemoroid neden olur? hemoroidin tanımını yaparak açıklayalım.

Hemoroid, anüs yada diğer bilinen adıyla makat içerisindeki toplardamarın dışarı çıkması halidir. Çünkü bu damarın yapısı genişlemeye müsaittir ve çeşitli nedenlerle basınç artınca böyle bir etki tepki durumu oluşur. Basıncı dengeleyebilmek adına damar anüsten dışarı çıkar. Dışarı çıkan bu damarı kırmızı mor renginde ve sık sık kanamaya neden olan bir özelliktedir. Kanama damarın korunmasız bir şekilde dışarda olması ve tahribe uğramasının bir sonucudur.

Şimdide hemoroidin nedenlerini sıralayalım. Hemoroid çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmekle birlikte aşağıdaki belli başlı sebepler genellik arz etmektir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

  •  Obezite: Özellikle şişmanlar hemoroid risk grubunu teşkil eder. Çünkü obezite sonucu hareketsizlik meydana gelecektir. Bu durum damar sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Hemoroid bir damar sorunsalıdır. Dolayısıyla hemoroid obeziteyle yakından ilişkili bir hastalıktır.

  • Alkol : kullanmakta hemoroid sebepleri arasındadır.

  • Bazı sporlar: Hangi sporlar hemoroide sebep olur? diye sorulacak olursa, cevap olarak makat bölgesine zarar verebilen ya da basınca sebep olan sporlar hemoroid açısından risk grubuna girer. Örnek olarak bisiklet sürmek, halter kaldırmak vb

  • Bazı Meslekler : Hangi Meslekler hemoroide sebep olur? sorusunun cevabı sürekli oturarak yapılan meslekler şeklinde genellenebilir. Başka bir ifadeyle masa başı işler yapanlar. Çok fazla ayağa kalkma ya da yürüme fırsatı bulamayanlar risk grubunu teşkil etmektedir.

  • Beslenme Şekli: Lifli gıdalarla yeterince beslenmemek hemoroid sebebidir. Ayrıca ishal olmak hemoroide sebep olmaktadır.

  • Tümörler: Bağırsak bölgesinde oluşan tümörlerde hemoroide sebep olabilmektedir.