Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantıları, baş dönmeleri, tüm kokulardan rahatsız olmak hamilelik belirtilerindendir. Hamileliğin ilk dört ayında çoğu hamile kadının yaşadığı en büyük sıkıntı hiçbir yemekten tat alamamak ve yemeklerin midelerini bulandırmasıdır.

Hele bazı kadınların yemek yemeden ve yemek kokusu almadan bile mideleri bulanabilir. Hamileliğin yan etkileri kadından kadına değiştiği gibi her kadının hamile kaldığında midesi bulanabilir diye de bir şart yoktur.

Hamile kadınlar hiçbir şekilde bitkisel ilaçlar ve kimyasal ilaçlar kullanarak mide bulantılarını geçirmemelidirler. Hamilelikte tüm kullanılan şeyler mutlaka besin değeri olan ve zehirleme etkisi olmayan besinler olmalıdır. Çünkü bitkisel ve kimyasal ilaçlardan bebek zehirlenmeleri kaçınılmaz olur.

Hamilelikte Su Tüketimi

Hamile bir kadının gün içinde mutlaka en az 2.5 litre su tüketmesi gereklidir. Su tüketimini azaltmak hem mide bulantılarına hem de bebeğin susuz kalmasına sebep olur.

Çok su tüketen anne adaylarında büyük ölçüde mide bulantısı görülmemektedir. Vitamin ihtiyacının hepsini yemeklerden karşılayan anneler için de mide bulantısı çok fazla söz konusu olmaz.

Hamilelikte Mide Bulantınız Varsa Limon Sizin İçin Çözüm Olabilir

Limonun içeriğindeki etken maddeler mide bulantısına iyi gelmektedir. Üşütmelerde kullanılan limon ve nane karışımı hamilelikte olan mide bulantılarında da kullanılabilir.

Nane bitkidir fakat büyük küçük hiçbir insan için zarar içeren bir bitki değildir. Taze nanenin koklanması da hamilelikte mide bulantılarına iyi gelmektedir.

Stresten Uzak Durun

Hamilelik çok fazla stres kaldırılacak bir zaman dilimi değildir. Hamile bir kadının mutlaka stresten uzak bir hayat yaşaması gereklidir. Hamile kadının çevresindeki insanlar kötü haberleri veya strese girilecek haberleri hamile kadından saklamalıdır.

Hamile bir kadının strese girerek sinirlenmesi demek bebeğinin de zarar görebileceği hakkında bizi bilgilendirir.

Hamile bir kadın hiçbir kimyasal maddeden etkilenmemeli mide bulantılarına son vermek için kimyasal deterjanlardan, yumuşatıcılardan, sigara kokusundan, alkol kokusundan uzak durmalıdır.

Hamile bir kadın için temiz oksijenli hava her şeyden önemlidir. Hamileyken mide bulantıları başlayan bir kadın mutlaka temiz havaya çıkarak bir müddet yürüyüş yapmalı ve derin derin nefes almalıdır.