Gut Nedir ve Nasıl Bir Hastalıktır?

Paylaş

Gut hastalığı aslında romatizmal bir hastalıktır. Yani yüzeysel olarak eklemlerde iltihap oluşması şeklinde tanımlanabilir. Eklemlerde iltihap oluşumu başlamadan önce kan değerlerinden fark edilebilir. Ancak iltihap oluşmadan önce hasta üzerinde hiçbir belirti göstermediğinden dolayı fark edilmesi ve doktora gidilmesi çok zordur. Bu evrede hastalığın tespiti genellikle başka bir testin uygulanması sırasında görülür. Böyle bir durum oluşmadıysa yani herhangi bir rahatsızlık dolayı ile kan değerlerinize baktırmadıysanız hastalığın ilerlemiş evresinde belirtiler yaşamış olursunuz ve bu belirtilerin ardından doktora gidersiniz. Aşağıda belirteceğimiz belirtiler görülür görülmez doktora gitmelisiniz. Çünkü ilk evresinde ihmal edip üzerine düşmezseniz hastalık duraksama dönemine girecek ve siz geçtiğinizi zannedeceksiniz. Oysa hastalık geçmemiş içerden ilerliyor olacak, ardından çok daha şiddetli olan üçüncü evresine geçerek size kendini gösterecektir. Gut hastalığı sinsi ilerleyen hastalıklar sınıfındadır, bu sebeple erken teşhisi de zordur.

Gut Belirtileri

Gut hastalığında görülebilecek başlıca belirtiler şu şekildedir.

  • İltihap hangi organdaki ekleme yerleşmişse o bölgede oluşan çok şiddetli ağırlar. Bu ağrılar genlikle gece yaşanır ve ayak başparmağından başlaması yüksek ihtimaldir.

  • Eklemlerinizdeki ağrılar sebebi ile gece uykularınız bölünebilir. Uyandığınızda ağrının olduğu bölgede kızarıklı ve/veya şişme görülebilir.

  • Başparmakta sık görülmekle birlikte diz, dirsek, bilek gibi eklemlerde de bu hastalığa rastlanabilir. Böyle durumlarda hareketlerdeki kısıtlanmalar gözlemlenebilir.

  • Vücutta iltihap oluşumu sebebi ile ateşiniz çıkabilir. Bu ateş birkaç derece olabileceği gibi hastalığın ilerleme evresine göre daha yüksek değerlere de ulaşabilir.

  • Yine vücuttaki iltihap sebebi ile titreme ve halsizlik görülebilir.

Gut Hastalığının Evreleri

Gut hastalığı dört evreden oluşmaktadır. Birinci evresinde fark etmeniz çok zordur çünkü sadece kandaki iltihap değerinden anlaşılabilir. Kan testleri gereklidir. Ortada hiçbir belirti olmadığı için de ihtiyaç duymazsınız. İkinci evresinde ise kedisini hafiften hissettirir ve yukarıdaki bazı belirtileri gösterir. İkinci evresinde bu hastalığı ciddiye almazsanız yani gut belirtileri yaşadığınızda üzerine düşmezseniz, hastalık üçüncü evresine geçer. Üçüncü evre aslında duraklama devridir. Hiçbir belirti göstermez ve sizde hiçbir acı hissettirmez ancak içeriden ilerlemeye devam eder. Bu evreninde sonunda son evreye girer ki hastalığın en tehlikeli ve en ilerlemiş olan zamanıdır. Vücutta oluşan ürik asit kristalleri deri altına yerleşerek çok şiddetli ağrıların yaşanmasına ve şekil bozukluklarına sebep verir.

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir