Göz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Dış dünya ile vücudumuz arasında bağlantı kurmakta olan en önemli olan organlardan birisi şüphesiz gözlerimizdir. İnsanlar hayatındaki birçok şeyi küçüklüklerinden beri görerek öğrenirler. Bu denli önemli olan bir organın sağlığı da gerçekten çok büyük bir önem arz etmektedir.

Göz Şişliği Nasıl Oluşur?

Gözler vücudumuzun en hassas organlarından birisidir. Bu yüzden yaratılıştan gelen göz kapakları ve kirpikler, gözleri çeşitli zararlardan korumak için önemli unsurlardır. Gözleri korumakta olan göz kapakları da gözler kadar hassas yapıda olmaktadır. İnce bir yapıya sahip olan göz kapakları çevreden dolayı karşılaşabilecek birçok fiziksel faktörlere bağlı olarak şişebilir. Bu durum dışında yine bakteriyel enfeksiyon durumları ya da tüketilen besinlerle alakalı da göz kapaklarında şişme durumu meydana gelmektedir.

Göz Şişliğine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Yapılan bir araştırmaya göre uyku sırasında kullanılan yatış pozisyonları da göz şişliğine neden olmaktadır. Yüzüstü yatan insanlarda belirli bir sürede olsa uyandıklarında gözlerinde şişlik olduğu saptanmıştır.

Yine yapılan bazı araştırmalara göre alerji durumları da göz şişliğini etkileyen en yaygın unsurlardan birisidir. Alerji sonucu gözlerde oluşan yanma ya da kaşıntı durumlarında gözlerin ovulduğundan dolayı yine göz şişliği ile karşılaşılabilir. Yine göz enfeksiyonları, göz çevresinde bulunan dokuların şişmesinden ötürü, göz şişliğine neden olan etmenler arasındadır.

Göz Şişliğine İyi Gelen Uygulamalar ve Önlemler Nelerdir?

Göz şişliği görülen kişilerin ilk başta kullanmış olduğu kozmetik ürünlerine kısa bir süreliğine ara vermesi büyük bir önem arz etmektedir. Eğer kullanılan kozmetik ürünleri göz şişliğine neden olan etmenler arasındaysa yine su bazlı kozmetik ürünlerinin kullanılması önem arz etmektedir.

Göz şişliğine iyi gelecek uygulamalara baktığımız zaman ilk olarak kolay bir yöntem olan buz tedavisi etkilidir. Buza alternatif olarak yine kontrollü bir biçimde yapılan soğuk su uygulamaları da önemli bir tedavi yöntemidir. Göz enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinen çay ile gözlere uygulanan çay banyosu, yine etkili yöntemler arasında olmaktadır.

Bütün bu uygulamalardan önce sağlıklı bir yaşam, düzenli bir uyku ve kötü alışkanlıklardan uzak durulması göz şişliğine alınabilecek en önemli önlemlerin başında gelmektedir.