Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Kirlenmiş gıda ya da su ile insan vücuduna giren bakteri ve mikroplar, parazitler hastalık yaratarak gıda zehirlenmesi sorununa neden olabilmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, dünya çapında yaptığı araştırmalarda her sene 76 milyon civarı kişinin gıdalardan dolayı zehirlenme yaşadığını, bu zehirlenmelerden yaklaşık olarak 5000 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiş, hastalığın ciddiyetine vurgu yapmıştır. Zehirlenmelerin en erken şekilde tedavi edilebilmesi için hastalığın belirtilerinin çok iyi tanınması gerekiyor.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

İshal

Yaygın şekilde görülen gıda zehirlenmesi belirtisi ishaldir. Özellikle aynı yemekten tüketen kişilerde ortak sorun olarak görülüyorsa, en kısa sürede sağlık merkezine gidilmelidir.

  • Okullarda

  • Toplu yemek yenilen alanlarda

  • Kafeteryalarda vs. yaşanabilmektedir. Bazen de satın alınan yerdeki gıdaların bozuk olması da zehirlenmeye neden olabiliyor.

Genel Sağlık Halinin Bozulması Halsizlik

Farklı nedenlerden dolayı yaşanabilen gıda zehirlenmesinde belirtiler ilk 3 gün içinde kendini gösterebiliyor. Hastanın normal sağlıklı halinde bozulma, aşırı halsizlik yaşaması durumu yaygın şekilde görülüyor.

Mide Bulantısı

En sık görülen zehirlenme belirtilerinden birisi mide bulantısı ve kusmadır. Bozulan gıdayı tüketen biri bakteri ve parazitlerin de etkisiyle ir süre sonra bulantı yaşamaya başlar. Mide krampları da buna eşlik edebilir. Bir sonraki aşama kusma olacaktır.

Kanlı Dışkı

Her zaman olmamak şartıyla bazen zehirlenme sonrası dışkıda kanlanma yaşanabilir. Bu fark edildiğinde en kısa sürede sağlık merkezine gidilmelidir.

Yüksek Ateş

Mide bulantısı, kusma ve halsizlikle beraber yaygın görülen diğer zehirlenme belirtisi yüksek ateştir. 38 derece ve bazen bunun da üzerinde ateşlenme yaşanabilir. Vücudun savunma mekanizmasının getirisi olan ateşin daha da ilerlemeden önlenmesi gerekir.

Kas Ağrıları

Mide krampları, iştah kaybı ile beraber şiddetli kas ağrıları zehirlenme belirtilerinden biridir. Bıçak saplanır gibi bir his oluşması yaygın şekilde görülür. Her zaman olmayabilir ancak diğer belirtilerle beraber değerlendirilmelidir. Tek başına kas ağrısının farklı nedeni olabileceğini bilmek gerekir.

Çift Görme

Zehirlenmenin ileri aşamasında görme bozuklukları yaşanabilir. Hasta eşya ve insanları bulanık ya da çift görebilir. Çift görme sorununa konuşma bozukluğu da eşlik ediyorsa, mutlaka en yakın sağlık merkezine gidilmelidir.