Gastrit Belirtileri

Paylaş

Midenin astar yapısının iltihaplanması ya da tahriş olması sonucu oluşan rahatsızlık hissine gastrit adı verilir. Gastrit bir çok kişiyi etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır ve bir çok sebepten ötürü görülebilir.

Kronik ya da akut olarak görülebilen gastrit belirtileri arasında ;

  • Mide ve karın bölgesinde ağrılar,

  • Mide bulantısı,

  • İştah kaybı,

  • Midede yanma hissi,

  • Şişkinlik ve geğirme,

  • İlerleyen boyutlarda ise kusma gibi sorunlarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Gastrit uzun süreli bir rahatsızlık haline gelirse, kronikleşmiş demektir. Çok nadir görülen durumlarda olursa, akut gastrit durumundan söz etmek mümkündür.

Gastrite Neden Olan Etkenler

Gastrite neden olan etkenler bir çok kişi için yok edildiğinde, gastrit durumu da ortadan kalkar. Özellikle sağlıklı beslenme şekli benimsendiği zaman, oldukça sağlıksız olan bu durum da ortadan kalkar.

Gastritin oluşması için bir çok yanlış beslenme ve ilaç kullanımı durumu söz konusudur. Eğer ;

  • Aspirin ya da diğer ilaçları çok fazla kullanıyorsanız,

  • Asitli içecekler ve meyvelerle besleniyorsanız,

  • Baharatlı yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız,

  • Mide asidini arttıran mandalina gibi yiyecekler tüketiyorsanız gastritiniz artış gösterir.

Mide problemleri olanlar yani reflü gibi sorunu olanlar, daha fazla rahatsızlık hissedebilirler. Bu nedenle mide sorunu olanlar için gastrite özel bir diyet listesi oluşturmak gerekmektedir.

Gastrit Nasıl Tedavi Olur?

Gastrit teşhisi koyulması için tam kan sayımının yanında, dışkı testi, endoskopi, mideden parça alınması gibi bir çok tetkik yapılarak teşhis koyulur.

Kronik gastrit durumunda, mide asidi için dengeleyici olan ilaçlar kullanılır. Ancak çoğu zaman, gereksiz ilaç kullanımı, yanlış beslenme gibi bir çok durumlar söz konusu olduğunda bu sistem değişirse, gastrit sorunu da ortadan kalkmış olur.

Bazı insanların besin alerjileri söz konusu olduğundan, bazı besinlerin tüketilmesi durumunda gastrit gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Gastriti Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Gastrit sorunu yaşayan kişiler, sağlıklı beslenmeye başladıkları zaman genelde sorun çözülür. Gastrit tedavisi dışında gerekli olan sağlıklı beslenme şeklini benimseyen kişiler, bir çok açıdan faydalı olacak mide asidini düzenlerler.

Mide asidi konusunda bir çok besin zarar verici etki yaratmaktadır. Bu nedenle besin intoleransınızın olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekir.

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir