Fazla Kilolu Olduğumu Nasıl Anlarım?

Fazla Kilolu Olduğumu Nasıl Anlarım?

Yediden yetmişe herkesin sahip olduğu kilo ve boy farklı olduğu için fazla kilolu olduğunuz konusunda net bir sayı söylemek mümkün değildir. Ancak boyunuza uygun en ideal kilo değerini söylemek mümkündür.

Bel Ölçüsü

Bazı doktorlar kişinin özellikle sağlık ve ideal kiloda olup olamadığını anlamak için bel ölçülerini kıstas olarak almaktadır. Ortalama olarak erkeklerde 102 cm olan bu ölçü kadınlar ise 88 cm ’den fazla çıktığı durumda kilo almanın durdurulması hatta verilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle bel çevresindeki sağlıklı ve ideal ölçütler 95 – 102 cm olup kadınlarda ise bu aralık 80 – 88 cm gibi olması ön görülüp bunun korunması istenilmektedir.

İdeal Kilo Aralığını Hesaplama

İdeal kilo aralığı hesaplama yöntemi olarak BMI’yı kullanabilirsiniz. Açılımı vücut kitle endeksi olarak bilinen BMI ile kilonuz ideal mi, yoksa fazla mı fikir edinebilirsiniz. Eğer siz de BMI değerini bulmak istiyorsanız mevcut bulunduğunuz kilonuzu, metre türünden boyunuzun karesiyle bölerek bulabilirsiniz.

Vücut Kütle İndeksi

Vücudun aşırı kilolu mu yoksa zayıf mı olduğunu tespit etmek için kullanılan bir yöntem olan BMI yani vücut kilo endeksi ile ideal kilonuzu bulmak çok basit. Sadece yapılacak olan verilen değerleri kilonuzu boyunuzun karesinde bölüp çıkan sonuçla eşleştirmektir.

Vücut Kütle İndeksi Değerlendirmesi

BMI değeri 18,5’ in altında çıkıyorsa zayıfsınız demektir. Bu nedenle biraz kilo almanızda fayda var.

BMI değeri 20 – 25 arasında çıkıyorsa mevcut kilonuz normal demektir. İdeal ve sağlıklı olduğunuzun göstergesidir.

BMI değeri 25 – 30 arasında çıkıyorsa bulunduğunuz kilolardan bir miktar kurtulmanız gerekecektir. Küçük bir miktar olarak kilolardan kurtulduğunuz takdir de siz de ideal kilonuzu yakalamış olursunuz.

BMI değeri 30 ya da 30 ‘un üzerinde çıkıyorsa şişmansınız. İdeal ve uygun kilo için kilo vermeniz gerekmektedir.

BMI değeri 40 ya da 40 ‘ın üzerinde çıkıyorsa aşırı kilolusunuz demektir. Öyle ki bu durumu özellikle sağlığınız açısından tehlike arz etmektedir. Bu nedenden dolayı muhakkak bir doktora gidip başvurmanız sağlığınız açısından önemli olarak gerekecektir.