Egzamaya Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı deri hastalığı olarak bilinen egzama her insanda olabilir. Egzama nedenleri çoğu kişide bilinmezken bazı kişiler için hijyen azlığından dolayı olduğu söylenilebilir.

Egzama cilt üzerinde olan çok kuru, kaşıntılı ve kızarık pullanmaya yol açan alerjik ve bunun yanı sıra kronik bir cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Egzamanın en büyük tetikleyici etkenlerinden birisi strestir. En fazla egzama görülen kişiler stresli ve panik yapısı olan kişilerdir.

Egzama olmanın yaşı yoktur. Küçük bebeklerde dahi görülebilen egzama tedavisi zor fakat tedavi olan bir cilt hastalığıdır. Çok ileri derecelere geldiğinde mutlaka doktor tarafından takip edilmeli ve cilt yumuşatıcı kremler kullanılmalıdır.

Egzama İçin Ne Kullanmalı Ne Kullanmamalı?

Egzama kaşıntı yapan bir hastalıktır. Egzamayı çok fazla kaşımak egzamanın yarasının yayılmasına ve daha fena bir görüntü almasına sebep olabilir.

Yiyeceklere karşı alerjiniz olmadığına karar verdikten sonra, çünkü yiyecek alerjileri de aynı egzama gibi görünebilir. Her ikisi içinde antihistaminik ilaç kullanılabilir. Fakat egzamanın merhemleri alerjik reaksiyon merhemlerinden farklıdır.

Omega – 3 bakımından zengin bir beslenme şekli uygulanmalı ve egzamalı bölge sudan ve sabundan uzak tutulmalı. Vücudunda egzama olan kişiler çok fazla kuruyemiş yemekten kaçınmalıdır. Egzama kaşıntılarını kuruyemişi fazla yemek hızlandırır ve egzamanın yayılmasına sebep olabilir.

Egzama İçin Kürler

Beyaz Dut Kürü: Bir miktar beyaz dut kurusu sıcak su içinde demlenir ve egzama vücudunuzun hangi bölgesinde ise egzamalı bölge her gün taze olarak yapılacak dut suyunun içinde yarım saat kadar bekletilir.

Keçi Yağı Kürü: Keçi yağı egzamalı bölgeye sürülür. Keçi yağı egzamalı bölgeye sürüldükten sonra, bir saat kadar bu bölgeye su dokundurulmaz. Keçi yağı kürü yaparken günde iki kez sabah ve akşam yapmak kısa sürede egzamanın geçmesine sebep olur. Keçi yağı eritilmeden çiğ vaziyette ezilerek kullanılmalıdır.

Çörekotu Yağı Kürü: Çörek otu yağı egzamalı bölgeye günde 4 kez olmak üzere sürülür. Çörekotu yağı egzamalı bölgeye sürüldükten sonra kesinlikle üzerine su ve sabun sürmemelidir. Su sürme süresi bir saat olarak belirlenmelidir.