Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Egzama kuru, kırmızı ve çok kaşıntılı olan deride pul pul döküntüyle birlikte kendini gösteren rahatsız edici ve kötü görünümlü deri iltihabıdır. Egzamalı deride bulunan kırmızı lekelerden akıntı gelebilir ve zamanla kuruyarak pul pul dökülür. Müdahale edilmediği takdirde zamanla vücuda dağılarak derinin tahriş olmasına sebep olur.

Egzama Hastalığını Oluşturan Sebepler

*Deterjan, sabun, şampuan gibi cildi kurutan ve tahriş eden bazı kimyasallar

*Süt ve yumurta gibi gıdalara karşı alerjik durumlar

*Cildin kurumasına neden olan soğuk ve kuru hava

*Bakterilerden oluşan enfeksiyonlar

*Stres ve Yoğun İş Temposu

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzamada iltihaplı deri kızarır ve kaşınır. Kızaran ve kaşınan deri su toplar , kurur ve üzerinde sivilceler oluşmaya başlar. Egzamalı bölge kaşınırsa, iltihaplı derideki enfeksiyon yayılarak kanar ve zamanla oluşan tahriş ve yaralar tekrar iltihaplanıp ağrıya neden olur.

Egzama Nerelerde Görülür?

Egzama yüz ve baş derisinde, kol ve dirsek ve bacaklarda ve özellikle derinin katlandığı giysilerin deriyle sürtündüğü bölgelerde daha çok rastlanır.

Egzama Hastalığına Bitkisel Tedavi

Yıllardır bilinen ve binlerce insan tarafından kullanılarak olumlu sonuçlar gösteren bitkisel tedaviler birçok hastalığı çözüme kavuşturduğu gibi egzama hastalığında da olumlu etkiler göstermektedir. Düzenli olarak kullanacağınız bitkisel gıda takviyeleri egzamalı deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve iltihap gibi cilt sorunlarınıza çözüm olmakla birlikte kullanmaya başladığınız andan itibaren gözle görülür sonuçlar vererek egzamayı hafifletir . Uzun süreli kullanımlarda ise sorunu ortadan kaldırır.