Diyabet Belirtileri

Çağımızın en büyük tehlikesi olan şekerli ürünler, bir çok kişinin tükettiği ve paketlenmiş gıdalarda çok sık bulunduğu için diyabet gibi sorunlara neden olmaktadır.

Diyabet konusunda özellikle son aylarda yapılan kamu spotları, çocukları da tehdit eden bu durumun tespit edilmesi için ailelerin de bilinçlenmesini sağlamaktadır. Tıpta tip 1 ve tip 2 diyabet olarak adlandırılan diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Genel olarak diyabet belirtileri ;

  • Sık sık idrara çıkma,

  • Su içilmesine rağmen geçmeyen susuzluk hissi,

  • Güçsüzlük,

  • Kilo kaybı,

  • El ve ayaklarda karıncalanmalar

  • Halsizlik gibi durumlardır.

Diyabet Çeşitleri

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tip 1 ve tip 2 olarak iki ay seyir evresi göstermektedir.

  • Tip 1 Diyabet : Diyabet hastalarının yüzde 15’inin bu kategoride yer aldığı diyabet türünde, hastalık çocukluk döneminde baş gösterir. Vücut yeterince insülin üretmediği için dışardan destek gerekir. Bunun için de insülin enjeksiyonu yapılması gerekir.

  • Tip 2 Diyabet : ergenlik ve sonrasında görülen diyabette ise, vücut yeterince insülin üretemez ya da ürettiği insülini tolere edemez. Buna insülin direnci adı verilir. Düzenli egzersiz ve diyet programlarının uygulanması gerekmektedir.

Diyabeti olan hastaların şekerli ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca gebelik şekeri adı verilen bir diyabet durumu da söz konusudur. Bu diyabet genelde hamileliğin beşinci ya da altıncı ayında ortaya çıkar. Gebelik sonrası yine düzene girer.

Diyabeti Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Diyabeti olanların sağlıklı beslemeleri gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek için doktorun önerileri doğrultusunda bir diyetin yaşamın sonuna kadar uygulanması gerekmektedir.

Diyetine özen göstermeyen kişiler, sağlıksız beslenmekten dolayı ölüm riskine daha yatkındır. Bu nedenle tip 2 diyabet teşhisi konan kişilerin sağlıklı beslenmeleri ve bu hayat tarzını sonsuza kadar benimsemeleri önemlidir. Doktor uygun ilaç tedavisi ile diyabet konusunda hastayı bilinçlendirecektir.

Diyabeti olanların özellikle şekerli içecekleri tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir. Bu nedenle çay ve kahve konusunda şeker kullanmayarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Diyabet ve Beslenme

Diyabeti olanların beslenmesi, mutlaka özenli olmalıdır. Gelişigüzel bir şekilde ürünleri tüketmeniz kan dengenizin bozulmasına neden olmaktadır.

Öğün atlamadan sabah kahvaltısı, ara öğünler ve akşam yemeklerini dengeli bir şekilde tüketmek, şekerli ve nişastalı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.