Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 

Diş ağrısı, bazen dayanılamaz seviyeye gelebilmektedir. Özellikle apse durumlarında, ağrı son derece şiddetli olabilmektedir. Diş hekimine gidilemeyecek zamanlarda, ağrıyı azaltmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. İlk olarak, dişlerin arasında bulunan artıklar temizlenmeli ve dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca, bir süre bir şey yememek, soğuk ve sıcak içecekler tüketmemek gerekmektedir. Peki;

Close-up of young female having her teeth examinated

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir?

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Tuzlu su ile gargara yapmak, halk tarafından en çok bilinen yöntemdir. Özellikle hafif ağrılarda, gargara yapmak, ağrıya son verebilir. Çok şiddetli ağrılarda ise, ağrıyı hafifletmek için gargara kullanılır. Yapılan bu gargara, ağzın dezenfekte olmasını sağlar. Ilık suya tuz katılarak elde edilen karışımın, ağızda gargara yapılması yeterli olacaktır.

Sirke İle Gargara Yapmak

Sirke ve defne yaprağı ile gargara yapmak da, diş ağrısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Sirke ile defne yaprağının bir cezve içinde kaynatılması gerekir. Hazırlanan bu su ile ağızda gargara yapılması, ağrıyı hafifletir.

Sarımsak Sürmek

Sarımsak ezilerek, ağrıyan dişin üzerine sürülürse, bu da ağrıyı hafifletecektir. Sarımsağı soyup, iyice ezdikten sonra, ağrıyan dişe hafifçe sürmek yeterlidir. Sarımsak sürmek, diş ağrısına iyi gelen en kolay yöntemlerden biridir.

Karanfil Yağı İle Tampon Yapmak

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap için birçok alternatif bulunmaktadır. Bunlardan biri de, pamuk ile tampon yapma yöntemidir. Bir parça pamuğa, karanfil yağının emdirilmesi gerekmektedir. Karanfil yağı emdirilen bu pamuk ile dişin üzerine tampon yapılması, ağrıya iyi gelecektir.

Alkol İle Tampon Yapmak

Alkolün de, diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. 10-15 damla alkolün, bir pamuk üzerine damlatılması gerekmektedir. Ardından, bu pamuk ile diş üzerine tampon yapılmalıdır. Alkol ile yapılan bu tampon sonucunda, ağrı hafifleyecektir.

Buz Torbası İle Baskı Yapmak

Çok şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir? Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda, genellikle bir iltihaplanma ve şişme söz konusudur. Bu durumda, buz dolu bir torba hazırlanması gerekir. Bu torba ile yanağın üzerine baskı yapılması, iltihabın oluşturduğu acıyı azaltacak, şişliği küçültecektir.