Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 

Diğer ismi kuşpalazı olan bu hastalığın nedeni bakteridir. Kap ile sinir sisteminde tehlikeli bozukluklar yapar ve zehir salgılar. Difteri mikrobu da en fazla olarak ağız, burun, gırtlak, göbek, göz ve deride görülebilir.

1-Burun Difterisi: Burun içinde kanlı ve iltihaplı bir akıntı gelebilir ve ateş ile solunum güçlüğü oluşturur. Nezle ile karıştırılabilir. Ancak tehlikeli bir hastalıktır.

2- Boğaz ve Ağız Difterisi: Boğazda yanma ile yutkunma sorunları oluşabilir. Küçük dil ve bademciklerde boğazda beyazımsı gri renkli bir lekeler oluşabilir ve ağır vakalarda ağız içinde lekeler görülebilir, boyundaki lenfler şişebilir.

3- Gırtlak Difterisi: Birçok zaman boğaz difterisinin gırtlağa yayılması ile çıkar ve gırtlağa yerleşmesi sonucunda ise  tek başına görüldüğü az değildir, kuru ve boğucu öksürük, ateş, solunum güçlüğü gibi sorunlar oluşturabilir. Geç kalınırsa eğer solunum yolları daralabilir ve nefes güçlükleri oluşabilir.

4- Göz Difterisi: Gözdeki bağdokuya yerleşen mikroplar gözlerde gri tabaka ile kaplanır ve gözün şişmesine neden olurlar. Ağır olan vakalarda ise göz açılmaz ve kanlı iltihap akabilir.

5- Göbek ve Deri Difterisi: Yerleştiği yerlerde yaralar oluşturur.

Difterinin ortak belirtileri:

  • Ateş, baş ağrısı gibi durumlar oluşturabilir.
  • Mikroplar yerleştikten sonra 1 hafta içerisinde hastalık oluşabilir.
  • Difteri mikrobu eğer kana geçerse eğer sinir sisteminde sorunlar oluşur ve kan zehirlenmesi yapabilir.
  • Sinir sistemi etkilenirse eğer felç yapabilir.
  • Vücut direnci yüksek olan çocuklarda lekeler oluşmadan hastalık geçirilebilir. Yutkunma zorluğu ile hafif olan ateş birkaç günde geçebilir.

Difteriye karşı alınacak önlemler:

  • Çocuklarınızı 3. aydan sonra 1 ay aralıklar ile 2 kez difteri aşısı yaptırın. Aşıları 2 ile 6 yaşına girince yeniletin.
  • Difteri belirtilerinde hastayı doktora götürün ve doktorunuz eğer hastalık teşhisi koyarsa difteri serumu vererek kandaki zehirlenmeleri önleyecektir.
  • Serumun yetmediği zamanlarda penisilin verilecektir.