Depresyona Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Hemen hemen her yaştan insanın cinsiyet farkı gözetmeksizin her çeşit gelir ve eğitim düzeyindeki insanların yaşadığı ve yaşaması muhtemel olan depresyon çok sayıda sebeplerin sonucunda meydana gelmektedir. Hangi meslek ve etnik kökene sahip olursanız olun depresyonun etkisi ile baş etmek oldukça güç ve zordur. Gerek depresyondaki insanları gerek ise yakınlarını derinden olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Depresyonun hem insanları hem de toplumu sarstığı gibi kişi üzerindeki etkisi de oldukça sarsıcıdır.

İstatistiksel Veri ve Depresyon

Ortalama bir insan ömrünün depresyona girme ve bu durum etkisi altında yaşaması yüzde 15 ile 20 aşağında tahmini bir değer taşımaktadır. Bu durum istatistiksel veri ile saptanmakla beraber kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla depresyona girme ihtimali görülmektedir.

İntiharların İlk Nedeni

Dünyaca yapılan bir araştırmaya göre eskiden depresyona girip hayatını kaybeden insanların sayısı az iken şimdi oldukça fazladır. 2000’li yılların başındaki ölüm nedenlerin geri planda olan depresyon günümüzde ve ilerleyen dönemlerde hız kaybetmeden ilk sıralara doğru yükselmektedir.

Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Özellikle gelir düzeyine sahip kişilerde depresyon görülme olasılığı oldukça fazladır. Maddi sıkıntı ve işsiz kalan ya da işsiz olan insanlarda büyük boşluk yarattığından bu zamanla yerini depresyona bırakmaktadır.

Depresyonun Nedenleri

Çok sayıda nedenden meydana gelen depresyonun ilk nedenleri arasında stres, sinir ve yalnızlık gibi duygular yer almaktadır. Bu nedenle başta stres olmak üzere tüm olumsuz duygu ve düşüncelerden kendinizi arındırmanız gerekmektedir. Bilhassa yalnız kalmamaya ve dostlarınız ile dertleşmeye ve sosyalleşmeye önem verin. Böylelikle içerisine girdiğiniz ve girmeye yaklaştığınız depresyondan bu şekilde uzaklaşabilirsiniz.

Depresyona Giren İnsanın Psikolojisi ve Düşüncesi

Farklı ruh ve psikolojide olan insanların olumsuz düşünceler etrafında toplanan duyguları onları içinden çıkmaz bir duruma sürüklemektedir. Depresyonun asıl nedeni gerek maddi gerek manevi içerisinde bulundukları boşluk ve bu boşlukların yarattığı etkiye bağlıdır.

Eski Haliniz İle Şu anki Halinizi Karşılaştırın

Aşırı uyuma ya da hiç uyumama, geleceğe karamsar bakma, hiçbir nedeni olmadan ağlama, kendinizden ve herkesten nefret etme, kendinize olan güveni yitirmeye başladığınızda veya aşırı kilo almaya veya vermeye başladığınızda ve bulunduğunuz düşüncelerden dolayı intiharı düşünme vb. hal ya haller varsa dikkatli olun. Depresyona girmiş veya girmek üzeresiniz.