Demir Eksikliği Sebepleri

Demir Eksikliği Anemisi: En sık olarak gözlemlenen kansızlıktır. Bunun sebebi ise küçük alyuvarlar ile mikrositik anemilerdir.

Demir eksikliği demirin besinlerden ya da bağırsaklardan az olmasından dolayı ve hemoglobin yapımının azalmasından dolayı oluşur.

Demir Eksikliği Sebepleri

  • Kan alımı yetersizliği
  • Gıdalardan demirin az emilimi
  • Patolojik kan kaybı ve fizyolojik kan kaybıdır.

Sağlıklı olarak dünyaya gelen bir bebekte süt emzirmesinde 4-6 ay arasındaki demir yeterlidir. Daha sonra ek demir ihtiyacı gerektirebilir.

Gıda emilimin az olduğu zamanlarda demirin az olması ile birlikte çölyak hastalığı olabilir. Bağırsak mukozasında ve ince bağırsakta oluşan patolojik değişimler ile demirle yüklü olan enterositlerin hızlı artırımı ile oluşan bir hastalıktır.

Patolojik kan kayıplarında ise demir tedavisi için gizli ve kronik kanamalardır ve bu kanamalar genel olarak kadınlardaki genital sistemden olabilir.

Kan veren kişilerde ise demir eksikliği anemisi görülebilir. Örnek verecek olursak eğer % de 15 gr hemoglobin değerlerine sahip biri bir ünite kan verirse (yaklaşık 500 ml) 250 mg kadar demir kayıpları meydana gelir. Yine adet gören kadınlarda bir defaya mahsus bağış yapmaları demir eksikliğine neden olabilir. Ancak bir erkekte ise birkaç kez kan verdikten sonra bu sorun oluşur.

Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda da demir eksikliği oluşur. Et yemeyen kişilerde yeteri kadar demir alımı oluşmaz ve yetersiz demir emiliminde demir dengeleri eksik görülür.

Kronik böbrek yetmezliğinde ise bundan dolayı sıkça diyaliz makinesine bağlanan hastalarda demir bilançoları bozulabilir ve diyetlerinde et ve ürünleri kısıtlanmıştır.

Demir eksikliğinin tedavi süresi demir eksikliğine göre değişir. Hastaların demir deposundaki durumlar, hemoglobin düzeyleri gibi etmenler önem taşır.