Demir Eksikliği Belirtileri

Demir minerali vücut için son derece önemlidir. Gıdalardan temin edilen demirin vücut tarafından yeterince iyi şekilde işlenmemesi sorununa bağlı olarak demir eksikliği olabilir. Bu durum aslında kırmızı kan hücre sayısının azalması durumudur. Aneminin de başlıca nedeni demir eksikliği olarak bilinmektedir. Demir minerali yeterli düzeyde olmadığında kırmızı kan hücresi üretiminde aksama yaşanabilir. Dolayısıyla da hücre sayısında azalma olacaktır. Kırmızı kan hücresi yetersiz olunca da dokulara, organlara taşınan oksijende azalma olur. Organlar bu duruma bağlı olarak tam olarak işlevini getirmemeye başlayacaktır.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği sorunu yaşanmaya başladığında bazen hafif şekilde hissedilirken bazen de günlük yaşamı dahi etkileyecek oranda çok belirti görülebilir. Bazen de hafif şekilde başlayan belirtiler sonra şiddetlenerek daha fazla bir hal alabilir.

Halsizlik Hissi

Aşırı yorgun hissetmek, enerji azlığı ve tükenme duygusu, harekette zorlanma gibi durumlar demir eksikliği belirtileri içinde belki de en yaygın görülenlerinden biridir. Halsiz kalmanın nedeni, dokulara oksijenin az gitmesi, enerji konusunda verimli bir enerji oluşmamasıdır. Halsizlikle beraber genelde sinirlilik ve dikkat eksikliği gibi durumlar da yaşanabilir.

Cildin Solgun Görünmesi

Kırmızı kan hücresinin düşmesine bağlı olarak cildin rengi normale göre daha açık renkli ve solgun olabilir. Sadece cilt rengi değil diş etleri beyazlaması da görülmektedir.

Nefes Alıp Vermede Zorluk

Derin nefes alınsa da demir eksikliği sorunu olduğunda sanki yeterince nefes almıyormuş gibi bir duyguya kalırsınız. Bunun nedeni oksijenin yeteri kadar dokulara işlememesidir.

Kalp Çarpıntısı

Kalp çarpıntısı iki şekilde gerçekleşir:

  • Demir eksikliğine bağlı olan çarpıntılar,

  • Aşırı yorgunluk ve diğer nedenlerden kaynaklananlar şeklindedir. Demir eksikliği olduğunda belli aralıklarla çarpıntı yaşanır.

Dikkat Eksikliği

Demir minerali, sinir sistemindeki bağlantılar arasında önemli bir işleve sahiptir ve eksikliği olduğu zaman dikkat eksikliği gibi sorunlara neden olacaktır.

Kaygı Seviyesinde Artış

Demir eksikliği beraberinde sinir sistemini de etkileyecektir. Sebepsiz yere gergin hissetmenizin sebebi belki de demir eksikliği olabilir.

Saç Dökülme sorunu

En yaygın görülen demir eksikliği belirtisi olarak düşünülebilir. Oksijen konusunda sıkıntı yaşayan beden, hayati önemi olan yerlerde bu oksijeni harcamayı hedefler. Dolayısıyla saç çok hayati bir yer değildir ve buradaki oksijeni kullanarak dökülmelere neden olabilir.