Çocuklarda Ayak Hastalığı ve Sağlığı

Çocuklarınızın göz, diş ve bedenleri ile ilgileniyor, dişlerini fırçalamasını gösteriyor ve gelişen hayatları boyunca ayakları ile ilgili neler anlatıyorsunuz hiç düşündünüz mü?  Çocuklardaki birçok ayak sorunları daha çocukluk yaşlarında başlar ve yaşamın ilk senelerinde ayakları gelişir ve yetişkinlerinkine kadar yaklaşır. Çocuklar on iki yaşlarına gelene kadar %90 oranda yetişkin ayaklarına sahip olurlar. Ayak sağlığı önemlidir, ileride sırt omurga ve diğer bazı sorunlara neden olabilir.

Daha ilk yaşlarında bebeklerin ayakları yumuşaktır ve herhangi bir durumda şekil bozukluklarına neden olabilir. Bebeklerinizin ayaklarının gelişmesini sağlamak için bebeğinizin ayaklarına egzersiz yapmaları için güzel bir yer ayarlayın ve bebeklerinizi sımsıkı sarmayın. Tekme atmalarını ve hareket etmelerini sağlayın. Ayakları ve bacakları bu  hareketler ile birlikte yürüyüşe hazırlar. Bebekleri uzun zaman boyunca mide üzerine yatırmayın.

Çocuklarınızın ilk yürümeye başladıklarında genel olarak  12-18 ay arasında sorun olmadığı zaman ayakkabı giymeleri ne de gerek yoktur. Çocuklarınızın çorapla yürümesi de ayak kaslarının gelişmesinde faydalıdır. Yürümeye başladıktan sonraki haftalarda ise ayakkabı alın ve ortopedik sağlıklı ayakkabılar olmasına özen gösterin. Çocuklarınızın ayakları ve bacak gelişimleri ile endişeleniyorsanız uzman doktora göstermelisiniz. Bazen bu durumların ciddi sorunlar oluşturabileceğini de unutmayın.

Eğer çocuklarınızın ayakları ilk senelerde düztaban gibi görünse de zamanla normal durumlarına geri gelir, fakat birçok zaman düztaban devam ederse tabanlık gerekebilir. Düztaban sorunları birçok farklı sebeplerden dolayı oluşabilir. Düztaban sorunlarını ihmal ederseniz eğer ilerleyen yaşlarda ise bacak ve sırt sorunları oluşabilir. Yine çocuklarınızın ayakların batın tırnak, tırnak sorunları ve siğil gibi sorunlarda meydana gelebilir.

Ayaklardaki ve bacaklardaki sorunlar genel olarak ağrılıdır ve acı verir, çocuklarınızın farklı yürümesi,  hemen yorulmaları ve ayakkabılarının çabuk bozulması gibi durumlarda ayaklarında sorun olduğunun habercisidir. Pediatristler size ayak sorunları hakkında detaylı bilgileri vereceklerdir.