Çiçek Hastalığı Belirtileri

1978 yılından itibaren eradike olduğu açıklanan çiçek hastalığı günümüzde ortadan kaldırılmıştır. Bir çok kişinin ölümüne neden olan bu hastalık, canlı aşılar sayesinde kontrol altına alınmış olan bir hastalıktır.

12 günlük kuluçka döneminden sonra deride kırmızı yaralar şeklinde kendini gösteren çiçek hastalığı, yorgunluk, baş ağrısı ve ateşle birlikte görülmektedir. Çiçek hastalığı günümüzde sadece iki laboratuvarda bulunmaktadır ve biyolojik silah olarak kullanılacağı endişesi söz konusudur.

Aşılama ile bulaşıcılığı engellenebilen bu hastalık, derin izler bıraktığı için güzelliği bozan bir hastalık olarak bilinmektedir.

Çiçek Hastalığı Kimlerde Görülür?

Çiçek hastalığı 15 yaşından küçük olan çocuklarda görülür. Yüzde ve vücudun diğer kısımlarında deri döküntüleri ile başlar ve bu evrede bulaşıcıdır.

Aspirin kullanılmaması gereken çiçek hastalığında beyin iltihaplanmasına yol açabilecek olan bu durum, doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Ortalama 3 hafta içinde geçen çiçek hastalığı belirtileri bu durum bir daha tekrarlansa da oldukça yavaş bir seyir gösterir.

Daha önce çiçek geçirmemiş olan biri, zona hastası olan biriyle yakın temasa girdiğinde çiçek hastalığı geçirme ihtimali vardır.

Çiçek Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çiçek hastalığı tedavisinde temizlik ve hijyen şarttır. Hastanın çarşafları, iç çamaşırları ve kıyafetleri sık sık değiştirilmeli, odasında çok fazla vakit geçirmemelidir.

Hastalığın seyri esnasında yaşanan kaşıntıların azalması için losyon ya da kremler kullanılabilir. Eğer yaralar çok kaşınırsa, derin izler kalıcı bir hal alabilir. Ancak genelde kaşıntıları giderici losyonlar sürüldüğü için, iz kalmadan hastalık sona erer.

Bir çok kişi, aşılama sayesinde bu hastalıktan korunmaktadır. Günümüzde kolay tedavi edilebilen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Çiçek Aşısı

Çiçek hastalığı için aşı yapılmaktadır. Bu aşı canlı virüs aşısıdır ve çiçek hastalığı konusunda herhangi bir sorun yaşanmadan, aşılı kişi hastalıktan korunmaktadır.

Aynı zamanda aşıdan korunmak için çiçek hastalığı olan kişi, çiçek hastası kişiyle yakın temas kursa bile, hastalığa yakalanmaz. Çok hafif geçirilen bu hastalık artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından yok edilmiştir ve yayılması gibi durumlar söz konusu değildir.

Somali gibi ülkelerde de aşılar yapılarak, hastalığın tedavisi sağlanmıştır.