Boyun Ağrıları Tedavisi ve Egzersizi

 

Boyun ağrıları baş ağrılarına da sebep olabilir. Stres, kazalar ve kötü duruşlardan dolayı boyunda ağrılar oluşabilir. Çarpmalardan dolayı boyun ağrıları oldukça sıkça görülür. Boyunda sertleşme, kol ve boyuna gelen hissizlik duygusu oluşabilir. Bu tür bir kaza sonucunda yapılan en büyük hata ise boyunu yokladıktan sonra dikkat edilmemesi ile başlanır. Başlangıçta bir sorun olmaz ancak kaslar ile sinirlerdeki sorun iki gün içerisinde kendisini gösterecektir. Bundan dolayı da boyun ile sırtta bir ağrı görülebilir. Kas gevşetici ile ağrı kesicililer kullanarak yatarak dinlenilmesi gerekir. Boyuna sıcak bez tatbikide uygulanabilir. Boynun uzun müddetçe kasılmasından dolayı da ciddi boyun, omuz ve baş ağrıları oluşabilir.

Yanlış duruş bozuklukları, aşırı soğuk, yorgunluk gibi durumlar, uzun süre masa ya da bilgisayar başında çalışanlar hareketsiz kalırlar bundan dolayı da ağrılar oluşabilir. Boyun fıtığı oluşabilir ve omurları koruyan diskler yastıkçılarının yaşlanmadan dolayı yırtılması ile boyun fıtığı da oluşabilir.

İnsan bedeninde en hareketli kısımlar bel ile boyundur. Buralarda fıtık sorunu görülebilir. Boyun fıtıkları 5 ve 6ncı boyun omurlarında görülürler. Sinir köklerine baskı yapar ve tutulan sinir köklerine yayılan bölgede aşırı ağrı ve yanma hissi, hissizlik ile güç kaybına neden olabilir. Bu gibi bir durumda yatak istirahati gerekir. Fizik tedavi yetmezse eğer oraya ilaç verilebilir.

Boyun egzersizleri ve boyun  hareketleri yaparak boynu koruyabilirsiniz. Otururken, ayakta ya da yürürken hareket edebilirsiniz.