Böbrek Kanseri Belirtileri

Ülkemizde her yıl 10 bin kişinin yakalandığı bir kanser türü olan böbrek kanseri belirtileri kısa sürede tespit edilebilmektedir. Üroloji uzmanına danışan hastalar, aşağıdaki belirtilere sahipse, bu durumdan söz edilmesi mümkün olabilir.

  • İdrarın kan renginde olması ve kan gelmesi,

  • Aşırı derecede yorgunluk,

  • Yan kısımlar ya da sırt kısımlarında görülen ağrılar,

  • Belirginleşmeye başlayan kitleler,

  • Anormal derecede kilo kaybedilmeye başlanması,

  • Yüksek ateş

Başka sağlık sebebiyle de olabilen böbrek kanseri belirtileri kesin olarak üroloji uzmanı tarafından teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. İdrar ve kan tahlilleri, ultrason ve tomografi, MR gibi bir çok yöntemle hastalığa kesin tanı koymak mümkündür.

Böbrek Kanseri Kimlerde Görülür?

Genetik olabilen kanser hastalıklarında, ailesinde böbrek kanseri olan kişiler, daha yüksek risk altındadır. Aynı zamanda çevresel dejenerasyona uğranılan bölgelerde yaşayan kişiler, obezler, sigara kullananlar ve VHL sendromu hastalarından bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Ancak bir çok böbrek kanseri hastasında bu tür belirtiler bulunmaz. Yani kesin olarak etki eden bir faktörün varlığından söz etmek mümkün değildir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Ürolog tarafından gerekli tetkiklerin sonuçlarının değerlendirilmesi ile teşhis edilen böbrek kanseri tedavisi kanserin yayılım durumuna göre şekillenmektedir.

Tümörün boyutunun küçük olması ve erken teşhisin söz konusu olduğu tedavi şeklinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düzelme sağlanabilir. Ancak 7 cm’den büyük olan tümörler için aynı durum söz konusu değildir. Diğer organlara yayılmış olan tümörlerde böbreğin tamamen alınması da fayda etmeyebilir.

Bu durumda ameliyat seçenekleri de değişik olarak tercih edilir. Bazen böbreğin iç kısmı, bazen bir parçası, bazen de tamamı alınabilir.

Böbrek Kanseri Çeşitleri

Böbrek kanserinin bir çok farklı seyir şekli vardır ve bu yayılımla ilgilidir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi 4 evrede süregelen bu hastalığın ilerleyen aşamalarında hastanın sağ kalım oranı oldukça düşüktür.

Benign yani iyi huylu tümörler, hayati tehdit oluşturmayan yayılma ve tekrarlama riski olmayan tümörlerdir. Malign ise kötü huylu olan, hayati tehdit oluşturan tümörlerdir. Hastanın hangi gruba girdiği biyopsi sonucuna göre belirlenir.

Börek kanseri ve diğer kanser türlerinde tedavi genelde aynı şekilde yapılır ve cerrahi müdahale daha etkili bir sonuç verir.