Ben Aldırmak için Neler Yapılmalıdır? Ameliyat Şart mı?

 

Deride rengini veren maddesini yapan hücrelerden oluşan noktalara halk kendi dilinde ben adını vermektedir.

Benlerin oluşma nedenleri ise belli değildir. Benler kalıtımsaldır ya da doğumsaldır. Daha sonraları çıkan benler ise genetik yapının yanında güneşin zararlı etkilerinden oluşabiliyor.

Güneşin ışınları ise benleri artırıyor. Eğer yanık ya da kızarık soyulma gibi durumlarda ise deri kanserine sebep olabiliyor.

Benlerin tehlikeli olup olmadıkları ise bir ölçüde anlaşılır. Benlerin ne kadar sık ya da çok olması bunu belli edebilir. Daha koyu renkteki benler, renkleri düzensiz olması, benin içinde birçok renk bulunuyorsa eğer bunlar tehlikelidir. Oval ya da yuvarlak olan benler girintili ve çıkıntılı ise eğer bunlarda risk taşıyor demektir. Herhangi normal bir ben az zaman içinde büyürse eğer, renk değiştirirse buna dikkat etmelisiniz.

Benlerin ne kadar büyük oldukları da önemlidir. Yarım santimden sonra risk taşırlar ve benlerin tümüne bakarsak eğer kanser riski %1 civarlarındadır ve yarım santimden sonra ise kat kat tehlikeler artar.

Benlerin oluşturduğu melanoma kanser türü deri kanserleri dışında tüm kanserler içinde en hızlı bir şekilde ilerleyen ve birçok ölüme sebep olabiliyor. %35 melonom benlerde çıkıyor ve diğer sağlam derilerde de gözüküyor.

Senede bir defa doktorunuza kontrole görünmelisiniz. Fazla sayıda benleri olan kişiler oldukça dikkatli olmalıdır. Güneşten uzak durmalısınız ve benlerinizi dış etmenlerden korumalısınız. Sürtme ya da vurma gibi durumlardan kaçının ve kendinizi koruyun.

Et benleri ise kabarık olurlar ve kabarık olması deriden uzak olduğundan dolayı tehlikesini de azaltır. Bazı insanlarda doğum lekesi türünde de benler bulunabiliyor. Kimisinde beş cm ise diğerinde on beş cm olabiliyor. Yirmi santim üzerine çıkarsa eğer melanoma riski taşıyorlar.

Ben aldırmak tehlikeli midir?

Benler çıkartılınca kanser olduklarına inanırlar. Ancak benin vücuttan atılması ile bir şey olmaz. Benden kurtulmak ve tehlikesinden uzak durmak için ise alınabilir. Fakat bir çarpma sonucu koparsa eğer bu durum tehlikelidir.

Ben aldırmak için benlerin etrafı iğne ile uyuşturuluyor. Ben aldırma işlemi 30 dakika sürer. Ben aldıran bir kişi güneşten korunmalıdır. Benleri aldırdıktan sonra bu tehlikeden tam olarak uzak değilsiniz. Sonradan yenileri de çıkabilir.