Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Yanlış oturma biçimi, sürekli oturarak çalışma, hareketsiz bir yaşam, ağır yük taşıma sonucunda oluşan bel tutulmaları bazı zamanlarda da sırt ve bel kaynaklı hastalıklardan dolayı görülmektedir.

Düzenli spor yapmak, gün içinde en az yarım saat yürümek, fazla kilolardan kurtulmak bel ağrılarını ve bel tutulmalarını önlemektedir. Fakat bel ağrısından ne kadar korunmak istesek de bazı zamanlarda bel tutulması ve ağrısı olabilir.

Çok uzun süreli bel tutulmalarında mutlaka uzman bir hekime görünmek şarttır. Çünkü bazı bel ağrıları ve tutulmaları bir takım hastalıkların habercisi veya bel fıtığı başlangıcı olabilir. Bel tutulmasına hangi bitkisel kürler iyi gelir?

Bel Tutulmasına Zeytinyağı Ve Ozon Yağı Kürü

Bel tutulmaları için birebir gelen ozon yağı ve zeytinyağı kürünün hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Birer yemek kaşığı bir tas içerisine koyduğunuz yağlar ile bir yakınınızdan belinize masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

Zeytinyağı ve ozon yağı ile bel bölgesine masaj yaptıktan sonra mutlaka sıcak bir havlu ile bel sarılmalıdır. Sıcak tutulan bele su sürülmemeli bir müddet yatarak dinlenilmelidir.

Bel Tutulmasına Kırk Kilit Otu Kürü

At kuyruğu bitkisi olarak da anılan kırk kilit otu klorsuz su içerisinde 2 – 3 yemek kaşığı atılarak 4 dakika kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra soğutulan bu karışım tutulan yere veya ağrıyan bele sürülür ve bir müddet bekletilir.

Bu kürden sonra bel zeytinyağı veya çörekotu yağı ile ovularak masaj yapılır. Masajdan sonra mutlaka sıcak tutulmalı ve bel tutulmasının geçmesi beklenmelidir. Bu kür haftada 3 kez uygulanabilir.

Kemik Ağrılarına İyi Gelen Isırgan

Isırgan romatizma rahatsızlığı, tutulmalar, fibromiyalji rahatsızlıkları için kullanılan bir bitkidir. Şifa kaynağı olan ısırgan içilmeye devam edildiğinde tüm vücuttaki kemik ağrılarına iyi geleceği gibi bel tutulmalarına da iyi gelecektir.

Isırgan tohumu da kemik ağrıları için birebir gelen bir tohumdur. Isırgan tohumu kullanımı genellikle hakiki bir bal içerisine karıştırılarak yapılır. Isırgan tohumu bala karıştırıldığında bu karışımdan sabah ve akşam yemek tüm vücuttaki kemik ağrılarının geçmesine yardımcı olur.