Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı genelde tek başına bir hastalık olarak karşımıza çıkmayabilir. Yürümemizi, ayakta durmamızı, oturmamızı zorlaştıran bel ağrısı, yaşam kalitemizi düşürerek psikolojik olarak da etkilenmemizi sağlar.

Bel ağrıları genelleme olarak kas kökenli ağrılar sebebiyle olmaktadır. Kaslardaki zedelenme, kaslarda yırtılma gibi rahatsızlıklardan dolayı ağrıyan belimiz için bir çok tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

Sebepsiz Bel Ağrısı İçin Ne Kullanmalı?

Hiçbir sebebi yokken beliniz ağrımaya başladığında ilk olarak bir müddet dinlenmek için düz ve sert bir yere uzanın. Bir yakınınızdan kuru ve sert bir şekilde masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

  • Eğer kasılma yüzünden bir ağrı yaşıyorsanız bir müddet sert yerde yatma sebebiyle geçecektir. Uzun süreli bel ağrılarında ise, hakiki zeytinyağı içerisine bir miktar karabiber yağı koyarak ağrıyan belinize masaj yapmanız birkaç günde bel ağrınızdan kurtulmanıza sebep olacaktır.

  • Çörekotu ve zeytinyağı ile belinizin ağrıyan yerine masaj yapıldığında kısa süre içinde belinizdeki ağrıdan kurtulmanız mümkündür.

  • Lahana yaprakları haşlanarak bel üzerine konulduğunda kısa sürede bel ağrısına iyi gelmektedir.

Bel Ağrıları Meslek Hastalıkları Arasındadır

Bel ağrısı çok ağır yük taşıyan işçilerde ve sürekli oturarak çalışanlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Bu mesleklerden dolayı bel ağrısını bel fıtığı seviyesine bile getiren kişiler vardır.

Çok ağır yük taşımak zorunda iseniz, mutlaka yükünüz ve kendiniz arasında paralel bir çizgi bulundurunuz. Kaldıramayacağınız kadar yükü mümkünse ikiye veya üçe bölerek taşıyınız.

Sürekli masa başında oturup çalışan kişilerde mutlaka saatte bir veya kırk beş dakikada bir ara vererek bir müddet hareket etmelidirler. Bu hareketler masa başında oturup çalışanların bel, boyun ve sırt ağrısı rahatsızlıklarının olmasını önlemektedir.

Günde Yarım Saat Yürümek

Gün içinde sürekli hareketsiz vaziyette kalan kişilerin bel ağrısı dışında başka hastalıklara da yakalanabilirler. Fakat günde yarım saat yürüyüş yapmak insanları hem başka hastalıkların pençesinden kurtarırken bel fıtığından ve bel ağrılarından da korumaktadır.

Uzmanlar tarafından günde yarım saat yürüyüş kolesterol hastası olmanızı, diyabet hastası olmanızı, kilo almanızı, kas hastası olmanızı engellemektedir.