Bebeklere Yaramayan Anne Sütü

Kural olarak, yavrusuna yaramayan anne sütü yoktur. Meme emerken ya da emdikten sonra, kusma, kolik, yeşil kaka, ishal gibi olaylardan bir ya da bir kaçınma ortaya çıktığı görülebilir. Sorumlu aramak gerekir se, temel neden çok zaman çocuktadır. Anne sütü en son akla gelmelidir. Bazen önemli semptomlar bulunmayabilir. İyi bir anne ve çocuğun kakasının görülmesiyle tanı konabilir. Çok az da olsa, anne sütünden kuşkuya düşülen bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Ancak, kısa bir süre anne sütünden ayırmayı gerektirebilirler.


Doğumu İzleyen 1-4 gün arasında, anne sütü almaya başlayan, kusma görüldüğü halde çok söylenen bir durumdur. Burada olay, anne sütünde bulunan Pregnan-3-alfa-20 betadiyol adı verilen, progesteronun steroid metabolitiıi’iı anne sütündeki glukronil transferaz enzimini bloke etmesi ile hiperbilirubunemiye neden olduğu kanısı vardır. Bu gün anne sütünde bulunan lipazın açığa çıkardığı yağ asitleri aracılığı ile glukronil transferaz enziminin inhibe edildiği düşünülmektedir. Anne sütüne 3-4 gün ara vermek yeterlidir.
Anneler, çok kez bebeğin kakasının renk ve biçimine bakarak bazı kuşkulara düşmektedirler.


1 — Kaka, az sulu, yeşil ve günde 5-6 kez az-az ve çok kez de meme emerken olmaktadır. Çocuk normal kilo ve boy uzaması gösteriyorsa  ve mutlu görünüyorsa, memeden kesmeyi gerektirmez.
a ) Ağladıkça meme verilen gocuklarda çok görülür. Beslenmenin düzensizliğindendir. Saatlere göre düzenlenen bir beslenme sorunu gözer. Yine sürerse çocuk için zararlı sayılmam. Zamanla kaybolur.
b) Anne sütünde laktoz oranı yüksektir. Çok zaman beslenmesi de düzensizdir. Sindirim bozukluğu oluşarak, yeşil-sulu ve mukuslu bir kaka ortaya çıkmaktadır. Meteorizma ve kolik de bulunabilir. Çok nadir olmakla birlikte, anne sütünde prostoglandinlerin çok olması nedeniyle buna benzer semptomların ortaya çıktığı gözlenmiştir. Annenin, günde 3×0,5 gr aspirin almasıyla  düzelebilir.. Çok zaman görülen durumda ise, beslenmenin düzene konulması, durumu düzeltebilir.

6 — Ağızdaki ağrı verici hastalıklardan; monaliasis, stomatitis affcza gibi durumlar emmeyi güçleştirirler.
7 — Çoğuz doğumlarda, meme sütü yetmeyeceğinden, kısa zamane ek besinlere başlamak gerekecektir.
8 — Canlı Sabin aşısı ile yapılan aşılamalarda; aşının açken verilme ve 2 saat daha anne sütü verilmemesi, memeden kesmek sayılmamalıdır. Anne sütü, antiviral etkisi, klorlu su da antiseptik etkisi nedeni ile 2 saat verilmez.