Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri

Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri

Yenidoğan bebekler, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu gibi bir çok hastalığa daha kolay bir şekilde yakalanabilmektedir. Bebeklerde sık görülen hastalıklardan olan pamukçuk da bu tür bir enfeksiyon hastalığıdır.

Bebeğin dudaklarında ve dilinde görülen beyazlık her zaman pamukçuk olmayabilir. Bunlar süt kalıntıları da olabileceğinden doktora götürdüğün bebeğinizin beslenme sırasındaki huzursuzluk ve iştahsızlık gibi durumları sonucu ne olup ne olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerde pamukçuk,

  • Doğum sırasında rahim iltihaplarından,

  • Bebeğe bulaşan bir enfeksiyondan,

  • Annenin aldığı antibiyotik ilaçlardan dolayı oluşabilir.

Anneler bebeklerde pamukçuk belirtileri gördüklerinde, bir çok açıdan acı çekecek olan bebeğin beslenme konusunda sorun yaşadığını fark ederler.

Bebekte Pamukçuk Varsa Ne Olur?

Bebeklerde pamukçuk varsa, bebeğin ağız içinde beyazlıklar oluşur ve dilde de aynı şekilde beyazlık görülebileceği gibi, annenin memesine de bu durum geçebilir.

Bir bebeğin pamukçuğu varsa,

  • Bebekte ağız içinde oluşan ağrıdan dolayı iştahsızlık görülür.

  • Bebek ağrı ve acıdan dolayı sürekli ağlayabilir.

Bu durumda hekime götürüp kesin olarak tanı konulmasını sağlayabilirsiniz. Kesinlikle bebeklere gereksiz yere ilaç verilmemeli, bu ilaçlar yerine ıslak pamuk yardımı ile nazikçe bebeğin ağız içi silinmelidir.

İnsanlarda olan maya mantarı nedeniyle olan pamukçuk nedenleri bebeğin zayıf olan bağışıklığı nedeniyle görülebilir.

Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı bebeğinizi muayene ettikten sonra size ıslak pamukla düzenli kompress önerebilir.

Ancak bazı durumlarda bir ilaç da verebilir. Bebek biberonla besleniyorsa daha büyük sorun yaşayabileceğinden, ilaç kullanılırken dikkatli ve özenli olunması gerekir. Pamukçuk hastalığı çoğunlukla 2 hafta içinde geçer. Ama bebek çok iştahsızsa, ilaç ile acının azalması sağlanır.

Pamukçuk Tehlikeli Mi?

Çoğu zaman pamukçuk tedavisi gerektirmeyen geçici durumların görüldüğü bu hastalık doğaldır.

Tedavi olunsa da olunmasa da iki hafta içinde kendiliğinden geçen bu sorun, bir çok hekimin bebeğe ilaç kullandırılmasını savunmaması nedeniyle ılık pamukla temizlenme konusu dışında ekstra bir müdahale olmaz.

Annelerin bebeklerinin beslenmesi konusunda ciddi şikayetleri olduğu durumda, hekimin önerdiği şekillerde destek alınıp tedavi yapılabilir.