Bebeklerde Kafa Derisi Kabuklanması Belirtileri

Bebeklerde Kafa Derisi Kabuklanması Belirtileri

Yenidoğanlarda sık görülen sorunlardan biri de, kafa derisindeki kabuklanmalardır. Bu duruma kısa konak adı verilir. Konak belirtileri kafa derisinde sarı ya da beyaz renkli pullanmalardır.

Bu durum bir çok anne adayını endişelendirse de oldukça doğaldır ve zamanla düzelir. Bebeğin başının zeytinyağı ile ovulması ile geçen bu durumda, bebeği yıkarken kullanılan şampuanların doğru seçilmesi önemlidir.

Bebeklerde kafa derisinde anormal bir durum göze çarpmadığı durumlarda bir sorun ortaya çıkmaz. Düzenli ve doğru bakımla konak sorunu çözülebilmektedir.

Konak Ne Zaman Oluşur?

Bebeklerde ilk 6 ay içinde görülen sorunlardan olan konak, bir çok anneyi bebeğin kafası kirli görünüyormuş gibi etki sağladığı için rahatsız eder.

Ayrıca konakta hoş olmayan bir koku da söz konusudur ve bu durum bebek yıkansa da geçmez. Bebeklerde konak belirtileri genelde beyaz ve sarı topaklanmalarla saçlı deride görülür. Ancak bazı durumlarda çocuğun kaşlarında ve diğer vücut bölgelerinde de görülebilir.

Alerjik yatkınlığı olduğu tahmin edilen bebeklerde görülen konak rahatsızlığı bir çok açıdan sorun oluşmasına neden olabilir.

Konak Nasıl Geçirilmeli?

Konak sorununun düzelmesi için, bebeğin sık sık yıkanması gerekir. Bazı anneler bebeğin kafasını yıkamazlar ve bu da konak oluşmasına neden olabilir.

Konak sorunu yaşayan bir çok bebek için uygun bebek şampuanı kullanılıp düzenli fırçalama tercih edildiğinde sorun zamanla geçer. Ancak kendiliğinden geçmesi pek mümkün değildir ve özenli bir bakım gerektirir.

Konak Tedavisi

Konak tedavisinde bebeğin saç derisinin nazik bir şekilde saf zeytinyağı ile ovulması gerekir. Bir gece bu şekilde bekletildikten sonra, ertesi gün bebek için uygun olan bebek şampuanı ile yıkanılması gerekmektedir.

Konak çoğunlukla 1 yaşından sonra görülmez. Ama bazı aileler için büyük bir sorun halini alabilir. Bebeklerde konak söz konusu olduğunda kullanılan tarağın bebekler için olan yumuşak taraklar olmasına özen gösterilmesi gerekir. Düzenli yıkama ve tarama ile sorunun çözülmesi sağlanır.

Herhangi bir ilaç kullanımına gerek olmadan düzelebilen konak tedavisi kısa süre içinde geçmese de, zamanla ve düzenli tedavi ile geçebilir.