Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci yaşamaları için anne sütü almaları şarttır. Ancak anne sütünün yetersiz geldiği durumlarda, formül sütler tercih edilmektedir.

Bebeklerin sindirim sistemleri için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Çünkü anne sütü bebeğin en kolay sindirebileceği besinler arasındadır. Her zaman anne sütünün yeterli olmadığı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlarda ise ek gıdalar olan devam sütleri tercih edilir.

Devam sütlerinin en büyük sorunları da bebeklerde kabızlığa neden olmalarıdır. Bebeğin sindirimlerinin kolay olmadığı zamanlarda bebeklerde kabızlık belirtileri görülebilir. Bu durumda bebeğiniz zor durumda kalabilir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlık çoğunlukla formül sütlerden dolayı olmaktadır. Anne sütü alamayan bebeklerde susuz kalmak da kabızlığa neden olabilir.

Genelde 0 ve 2 yaş arasındaki bebeklerde kabızlığa neden olan durumlar ;

  • Susuz kalmak,

  • Devam sütleri,

  • Katı gıdalar tüketmek,

  • İştah azalması,

  • Kramplardır.

Bebeklerin yaşadığı kabızlık sorunu nedeniyle konuşamadıkları dönemlerde çok fazla huysuzluk ve rahatsızlık yaşamaları söz konusu olabilir.

Bebekler kabızlık yaşadıklarında dışkılama sırasında ağlayabilirler. Bu nedenle annenin dikkatli bir şekilde bebeği takip etmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde kabızlık sorunu olduğunda genelde kayısı, şeftali ve erik gibi besinler verilmektedir. Aynı zamanda da rezene çayı, kuru üzüm gibi yiyeceklerle, sindirimin yumuşaması sağlanır.

Günümüzde bebeklerde kabızlık tedavisi konusunda bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar doğrultusunda doğal tedaviler ön plana çıkmıştır. Ancak doktora danışmadan herhangi bir bitkisel ilaç verilmemelidir. Doğal bir ilaç bile olsa bebek için sakıncalı olabilir.

Kabızlık gibi sorunların çözülmesi için gerekli olan tedavi konusunda doktorunuz sizi destekleyecektir ve fitil ya da diğer tedavi yöntemleri ile kabızlığın düzelmesi sağlanmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Ne Zaman Anlaşılır?

Bebeklerde 3 günden fazla süren kabızlık durumu olduğunda mutlaka hekime danışmak gerekmektedir.

Bebeğinizin zorlanmaktan dolayı anüsünde çatlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle en kısa sürede bir doktordan yardım almanız oldukça önemlidir. Bebeğiniz için gerekli olan ilaç tedavisinin yanında ılık duşlar ve hint yağı gibi yağlarla masajlar iyi gelebilir.