Bebeklerde İshal Belirtileri

Paylaş

Yenidoğanların beslenmeleri, acemi anneler için oldukça önemlidir. Her türlü durum için önlem almayı ve internete başvurmayı tercih eden anneler bebeklerde ishal belirtileri konusunda paniğe kapılmaktadır.

Bebeklerde ishal ciddi bir şekilde sıvı kaybına neden olduğu için dikkatle yaklaşılması gereken bir durumdur. Bu nedenle eğer bebeğinizde ishal ve aşağıdaki belirtiler varsa, en kısa sürede bir çocuk doktoruna gitmeniz gerekmektedir.

  • 39 derece üzerinde ateş,

  • Şiddetli karın ağrısı,

  • Kusma,

  • Dışkıda renk değişiklikleri

Bu belirtiler bir enfeksiyonun söz konusu olduğunu düşündürebilir. Özellikle küçük bebekler, yedikleri yiyecekler nedeniyle enfeksiyon kapabilirler.

Bebeklerde İshal Söz Konusu Olduğunda Tüketilmemesi Gerekenler

Bebeklerde ishal söz konusu olduğunda pasta, şekerleme, inek sütü, peynir, aşırı yağlı ve yüksek lifli gıdalar tüketilmemelidir.

Çok fazla sıvı kaybı söz konusu olacağı için, serum tedavisi tercih edilebilir ve bebeğin kaybettiği sıvıyı geri kazanması sağlanabilir. Bebeklerde ishal tedavisinde eczaneden ilaç alıp vermemelisiniz.

Bebeklerde ishal durumu söz konusuysa, bebeğin idrarında bir azalma söz konusu olur. Bebeğinizin normalden daha halsiz ve hareketsiz olduğunu fark ederseniz ve anlayamadığınız şekilde ağlıyorsa bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Bebekler Neden İshal Olur?

Bebeklerin ishal olmaları genelde bir enfeksiyon söz konusu olduğunda görülmektedir. Yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeyen ailelerin bebekleri daha fazla ishal olabilmektedir.

Özellikle çok fazla meyve suyu içmek ishale neden olan en büyük beslenme hatalarından biridir.

Bebeklerin ek gıda olarak tükettikleri mamalar da bazen alerjik reaksiyona neden olabilir. Özellikle 1 yaş altı bebeklerde inek sütü alerjisi söz konusu olabilir. Bu nedenle keçi sütü tüketilmesi söz konusu olabilir.

Ayrıca bazen anne sütüne ek olarak verilen gıdalarda besin alerjisi yapabileceğinden dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde ishal tedavisi için hekim desteği almak şarttır. Kafanıza göre ilaç vermeniz kesinlikle sakıncalıdır.

Bebeklerin kaybettikleri sıvının sıvı tüketilerek temin edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle serum desteği alınması gerektiğinden sağlık kuruluşlarına götürülmesi gerekmektedir. Her bebeğin tedavisi kendine özgü olacağından, öncelikle ishal sebebinin araştırılması gerekmektedir.

Hastalıkların belirtilerini, hastalıklara nelerin iyi geldiğini ve hasta olduğunuzu nasıl anlayacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir