Bebeklerde Ateşe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ateş, bazen çok ciddi sorunların belirtisi olabilmektedir. Aynı zamanda, kontrol altına alınmadığı takdirde, çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, bebeklerde, ateşin yükselmemesi için bazı önemlerin alınması gerekmektedir. Ateş yükseldiği durumda mutlaka doktora gidilmeli ancak, evdeyken de ateşin yükselmesi önlenmelidir. Peki:

bebeklerde ateşe neler iyi gelir?

Kıyafetlere Dikkat Edilmeli

Ateş, 38.5 derece civarındaysa, bebeğin kıyafetlerine çok dikkat edilmelidir. Üzerindeki fazla giysiler çıkarılmalıdır. İnce, bol ve rahat kıyafetler giydirilmelidir. Rahat edebileceği ince bir pijama, bu durumda en iyi tercih olacaktır. Üşüyor ve titriyor olsa dahi, üzerinin örtülmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde, havale geçirmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Sıvı Tüketimine Özen Gösterilmeli

Ateşli bir bebek için, sıvı tüketimine özen gösterilmesi de oldukça önemlidir. Bebeklerde ateşe neler iyi gelir listesinde, suyun öneminden de söz edilmektedir. Ateşi yüksek olan bebeğinizin, bol miktarda su ve sulu gıdalar tüketmesini sağlamalısınız.

Ortamın Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Ortamın sıcaklığı da, ateşi yüksek olan bir bebek için önemli bir husustur. Ortamın sıcaklığının, 21-22 derece civarında olmasına dikkat edilmelidir. Bu sıcaklık, muhafaza edilmelidir. Daha yüksek ya da daha soğuk bir ortam, bebeğe iyi gelmeyecektir.

Ilık Duş Aldırılmalı

Bebeklerde ateşe iyi gelen yöntemler arasında, ılık duş aldırmak da bulunmaktadır. Ateşi olan bebeğinize, ılık duş aldırarak bir miktar rahatlamasını sağlayabilirsiniz. 29-32 derece sıcaklıktaki bir su ile bebeğinize duş aldırmanız, onun ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Duş aldırabilecek durumda değilseniz, ılık ve ıslak bezlerle bebeğinizin özellikle alnına, ensesine ve boynuna pansuman yapabilirsiniz.

Beslenmesine Özen Gösterilmeli

Ateş, bebeğin kalori gereksiniminin artmasına neden olur. Bu yüzden, aç bırakılmaması son derece önemlidir. Beslenme için zorlanmamalı, ancak yiyorsa özellikle vitamin değerleri yüksek gıdalar ile beslenmelidir. Bu aşamada, su, meyve suyu, ayran, çorba ve sulu meyveler daha çok tercih edilmelidir. Doktorlar, bebeklerde ateşe iyi gelen gıdalar arasında yer alan meyveleri sıklıkla tavsiye etmektedir. Mevsim meyveleri ve meyve suları su tüketimi açısından da yararlıdır.